Szuperbaktérium támadta meg a betegeket, zárlat elrendelését kérték az Uzsokiban

6eae0efc-de23-433a-a44c-8b60919d6a92
Olvasási idő kb. 2 perc

Három beteget úgynevezett karbapenemáz-termelő baktérium fertőzött meg a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban. Az intézmény a kórokozó megjelenése miatt nem fogad új betegeket.

„Látogatói zsilip” – ez a kiírás olvasható a fővárosi Uzsoki Utcai Kórház intenzív osztályának ajtaján. Az osztályt nem zárták le, ám új betegeket nem fogad – ennek oka, hogy a legerősebb antibiotikumoknak is ellenálló, karbapenemáz-termelő szuperbaktérium fertőzött meg három beteget – számolt be róla az RTL Híradó

A csatorna birtokába került levél szerint a kórház azt kérte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtól (NNGYK), hogy zárják le az intenzív osztályt, és az új betegeket szállítsák máshova. Az NNGYK ezt nem tartotta indokoltnak, a korábbi rend szerint lehet látogatni, ám felvételi korlátozást vezettek be, új beteget nem fogadnak.

A legerősebb antibiotikumoknak is ellenáll a szuperbaktérium
A legerősebb antibiotikumoknak is ellenáll a szuperbaktériumChristoph Burgstedt/science Phot / Getty Images Hungary

Elkülönítésre van szükség a szuperbaktérium miatt

Svéd Tamás intenzívterápiás szakorvos elmondta: a fertőzés akár súlyos is lehet, ez attól függ, hogy milyen állapotban van a beteg. „El kell különíteni ezeket a betegeket azért, hogy ez a fertőzés ne terjedjen tovább” – mondta a szakember, hozzátéve:

„külön térben, külön hozzárendelt, csak ezt a beteget ápoló nővér által kellene kezelni”.

Hogy ez utóbbira sor került-e az Uzsokiban, nem teljesen világos. Az NNGYK levele szerint „jelenleg az ő ápolásukra külön személyzet nem biztosítható”. A kórház ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy a fertőzöttek ellátása külön személyzettel történik, a protokoll betartásával.

A gyógyszereknek ellenálló, úgynevezett szuperbaktériumok az orvostudomány egyik legnagyobb problémája. Egy tanulmány szerint az antibiotikumok túlzott használata miatt oly mértékben válhatnak rezisztenssé a kórokozók, hogy az a következő 25 évben több mint 39 millió ember életébe kerülhet. Kutatók szerint azonnali váltásra van szükség: ha minden így marad, 2050-re elérheti a 1,91 milliót a rezisztenciával közvetlenül összefüggő éves halálesetek száma.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek