Serkenti az emésztést, de károsítja a fogzománcot ez a népszerű ital

GettyImages-1301695271

A szóda, avagy a szénsavas víz újra reneszánszát éli, ezért megnéztük, hogy fogyasztása milyen hatással lehet a szervezetre.

A szénsavas vizek egészségügyi hatásai

Szódavíz, szénsavas víz vagy seltzer. Akárhogy is nevezzük, a lényeg nem változik: mindhárom esetben szénsavval dúsított vízről beszélhetünk, ami számtalan formában fogyasztható. Gondolj csak például a szörpre, a fröccsre vagy újabban a hard seltzer néven ismert alkoholos italokra. De vajon mi történik szervezetünkben, amikor ilyesmit iszunk? Ezt mondják a dietetikusok.

1. Segít hidratált maradni

Ha unod a sima vizet, és valami „bubisra” vágysz, akkor a szénsavas víz lehet a legjobb választás, hiszen úgy segít hidratált maradni, hogy nem tartalmaz hozzáadott cukrot (legalábbis, ha nincs ízesítve). Egy kis változatosság talán neked sem árt – főleg, ha egyébként is nehezedre esik elérni a napi ajánlott folyadékbeviteli értéket.

A szénsavas vizeket gyakran citrommal ízesítik
A szénsavas vizeket gyakran citrommal ízesítikLukasz Kochanek / Getty Images Hungary

2. Károsíthatja a fogzománcot

A száj semleges pH-értéke (ami alapvetően 7 körül mozog) a fogak – különös tekintettel a fogzománc – védelmét szolgálja. Amikor azonban eszel vagy iszol, az kissé átírja a képletet, ezért a nyálad közbelép, és megpróbálja semlegesíteni a savakat a semleges pH fenntartása érdekében.

Bármi, aminek 4-nél alacsonyabb a pH-értéke, erodálhatja a fogzománcot.

A szénsavas víznél az érték 3 és 5 közé esik, ami citromos ízesítés esetén alacsonyabb lehet. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy ha fogeróziót tapasztalsz, igyekezz korlátozni a szénsavas vizek bevitelét. A nyál válaszreakcióját azzal is elősegítheted, ha bekapsz néhány falatot, de megfontolhatod akár a szívószál használatát is, hogy a szénsav ne érintkezzen közvetlenül a fogaiddal.

3. Növeli a teltségérzetet

A buborékokkal teli víz ivása növeli a teltségérzetet. Ha fogyókúrázol, ez hasznos eszköz lehet a testtömeg-szabályozáshoz, hiszen féken tarthatod vele az éhségérzetet. Nem árt tudni azonban, hogy a gyomor-bél rendszeri betegségekben, például az irritábilis bélszindrómában szenvedőknél a szénsavas víz fogyasztása puffadást és gázképződést okozhat, illetve súlyosbíthatja a refluxos betegek tüneteit is.

A fogyásban is segíthet
A fogyásban is segíthetOscar Wong / Getty Images Hungary

4. Serkenti az emésztést

A víz kulcsfontosságú a megfelelő emésztéshez. Ha nem iszol eleget, az székrekedéshez és egyéb kellemetlen tünetekhez vezethet. A szénsavas víz fogyasztása ezt is segíthet elkerülni.

Még valami! A vásárlásnál mindig légy résen: az ízesített szénsavas vizek gyakran hozzáadott cukrot és mesterséges ízfokozókat tartalmaznak, amiket jobb elkerülöd, más termékekhez viszont vitaminokat és adaptogén gyógynövényeket adnak, amelyek megfelelő mennyiségben hasznosak lehetnek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra