Ha pihenni indulunk, akár egy hétvégére, akár csak egy napra, számos lehetőség közül választhatunk. Sokan döntenek wellness-szálloda mellett, ahol szinte elképzelhetetlen, hogy a szolgáltatások között ne szerepeljen valamilyen fürdő- és szaunahasználat. Amellett, hogy a szaunában ellazulhatunk, és kellemesen átmelegít, amikor kint már hűvösre fordult az idő, egészségünkre is nagyon jó hatással van.
Északon a mindennapok része
A skandináv országokban nagy hagyománya van a szaunázásnak, ami érthető is, az ottani hidegeket tekintve. Finnországban 2 millió szauna jut 5 millió lakosra, és hetente legalább egyszer, átlagosan 2-3 alkalommal használják. Kinek ne esne jól beülni egy forró kabinba, miután csontig átfagyott? Mondjuk, az utána következő jeges vízbe ugrálás nekem már túl extrém, na de nem kell elmenni a végletekig, mindenki saját belátása szerint feszegesse a határait.
Hazánkban egyre elterjedtebb és kedveltebb szokás, de inkább akkor vesszük igénybe, amikor kikapcsolódni megyünk. A hétköznapokba maximum az építi be a szaunázást, aki úszni jár, és így összeköti a kettőt, pedig hasznos lenne az egészségünk szempontjából is, ha sűrűbben látogatnánk.
A szauna típusai:
Finn szauna:
A hagyományos finn szauna egy fával bélelt zárt helyiség, ahol köveket melegítenek kályhával és a hőmérséklet eléri a 70–100 Celsius-fokot. A kövekre fadézsából fa merőkanállal szokás vizet önteni, és az így keletkező gőz növeli a hőérzetet. A vízbe különböző illóolajokat kevernek, hogy illatukkal és aromaterápiás hatásukkal fokozzák az élményt.
Infraszauna:
Az infraszaunában a levegő hőmérséklete nem olyan magas, mindössze 30–40 Celsius-fok, és itt nincs gőz. Az infrasugarak közvetlenül a testünket melegítik, és bőrünk mélyebb rétegeibe is eljutnak. Annak érdekében, hogy egyenletes legyen a sugarak eloszlása, egyszerre csak 1-2 fő számára javasolt.
Gőz:
A szállodákban gyakran találkozhatunk még gőzszaunával is. A gőzszoba falait csempével burkolják, és a levegőt 40 Celsius-fokra melegítik, viszont a páratartalom majdnem 100%.
Mennyi időt tölthetünk bent?
Infraszaunában kezdőként először 10-15 percet érdemes eltölteni, de a gyakorlottak akár 30-45 percet is bírnak.
Finn szauna esetén egy alkalom nagyjából másfél órás, és 3-4 fordulóból áll. Egy forduló 10-20 perc, attól függően, mennyire vagyunk hozzászokva, és fordulók között pihenünk. Ha kicsit lehűltünk, zuhanyozhatunk vagy medencében hűthetjük le a testünket a következő forduló előtt. Érdemes először rövidebb szakaszokkal hozzászoktatnunk magunkat, és nem rögtön 20 perccel kezdeni. Ha időközben kellemetlenül érezzük magunkat, fullasztónak találjuk a levegőt, inkább jöjjünk ki. Szaunázás után mindenképp tusoljunk le, és ha tehetjük, pihenjünk, mert alaposan elfáradhatunk benne. Ne feledkezzünk meg a folyadékpótlásról sem!
Legfőbb hatásai:
Jó a szívnek:
- Segít a magas vérnyomás megelőzésében.
- Csökkenti a koleszterinszintet.
- Erősíti a szívet.
- Segít megelőzni az érelzáródást.
Jó az agynak: Kutatások kimutatták, hogy serkenti az agyból származó neurotróf faktor (BDNF) termelődését. Ez egy olyan fehérje, ami elősegíti a központi és perifériás idegrendszerben az új neuronok növekedését. 20 perc hipertermia után az alanyok BDNF-szintje 66%-kal nőtt. Enyhíti:
- a szorongást,
- a depressziót,
- a stresszt.
Rendszeres használata csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.
Egy vizsgálatban 67%-kal csökkent a betegség kialakulásának esélye azok körében, akik 1 helyett heti 4-7 alkalommal szaunáztak.
Így segít még az egészség megőrzésében:
- Csökkenti a krónikus gyulladást a szervezetben.
- Mérsékeli a fájdalmat.
- Csökkenti a légúti betegségek, megfázás és tüdőgyulladás kockázatát.
- Javítja a fizikai erőnlétet.
- Fokozza az állóképességet.
- Segíthet az izomtömeg megtartásában.
- Javítja az alvásminőséget.
Mikor nem javasolt?
Akik valamilyen szívbetegségben szenvednek, mindenképp egyeztessenek kezelőorvosukkal, mielőtt kipróbálnák. Számos előnye ellenére 12 éves kor alatti gyermekeknek és várandós nőknek nem javasolt.
Ha alkoholt fogyasztottunk, vagy másnaposak vagyunk, inkább várjunk vele egy napot, de közvetlenül étkezés után sem célszerű azonnal szaunába rohannunk. Ettől eltekintve azonban bátran vágjunk bele, mert mindamellett, hogy ennyire egészséges, még kellemes élmény is. Akár egyedül lazítanánk, akár egy társasággal tervezünk közös programot, jó választás, különösen, amikor kint már hűvösebb az idő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés