Ilyen következménye lehet, ha stresszfüggővé váltál

GettyImages-980075898 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha függőségre gondolunk, akkor általában a könnyebben és nehezebben elérhető tudatmódosító szerek juthatnak egyből az eszünkbe, mint az alkohol vagy a különböző szintetikus szerek. A rossz hír az, hogy léteznek sokkal rejtettebb addikciók is, és akár a stressz függőjévé is válhatunk.

Amikor a stresszről szóló kurzuson ültem anno az egyetemen, elhangzott egy mondat, ami azóta is a fülemben cseng: „A stressz néma halál.” Nagyon súlyos mondat ez, aminek az igazságát nehéz elfogadni, mégsem mehetünk el a tény mellett, hogy sajnos igaz. A hazai lakosság elhalálozásának 49%-át, körülbelül hatvannégyezer halálesetet okoznak szív- és érrendszeri megbetegedések, a populáció 30%-a szenved magas vérnyomástól, huszonkétezren kapnak infarktust és kétezren agyvérzést. A stresszfüggőség egy viszonylag új fogalom. Egyszerűen a stresszválasztól való függést jelenti. Különböző módokon nyilvánulhat meg, de rendszerint magában foglalja a krónikus aggodalmat, a feszültség érzését és az ellazulási nehézségeket. Hasonló a függőség más típusaihoz, mint például a kábítószer- vagy a szerencsejáték-függőség, mivel olyan kényszeres viselkedéssel jár, amit nehéz kontrollálni. Más függőségekkel ellentétben azonban a stresszfüggőséget sokkal nehezebb azonosítani és kezelni.

Amikor a világunk működése újfajta zavarokat szül

A stresszfüggőség egyre inkább előtérbe kerülő probléma, hiszen jelentős hatással lehet a mentális és fizikai egészségünkre. Stresszor hatására aktiválódik a szimpatikus idegrendszer, ami kialakítja bennünk a stresszválaszt, vagyis felkészíti a testünket az ingerrel való megküzdésre. Ez a sokak szerint csak „üss vagy fuss” válaszként emlegetett reakció gyorsítja a szívverést, a légzést, emelkedik a vérnyomás és fokozza az izomfeszülést. Készen állunk a harcra és a menekülésre is. A gond csak az, hogy manapság már nem ugrik ki tigris a bokorból, hanem a főnök irreális elvárásai válnak fenyegetővé. Sőt, sok esetben az válik stresszorrá, amit mi magunk, a saját tapasztalataink mentén veszélyesnek gondolunk. Mivel a veszélyforrás legyőzése nem konkrét harc és menekülés folytán zárul le, a stresszreakció krónikussá válhat.

A stresszfüggőség negatív hatással lehet az életünkre
A stresszfüggőség negatív hatással lehet az életünkreJose Luis Pelaez Inc / Getty Images Hungary

A stresszfüggők számára ez a felfokozott reakció, a stresszhormonok (kortizol, adrenalin) megemelkedésének szintje okoz függőséget. Nemcsak élvezik azt az érzést, hogy állandóan elfoglaltak és nyomás alatt vannak, de még akár tudatosan, de többnyire tudattalanul keresik is a stresszes helyzeteket. Talán kimondható, hogy a társadalmunk jelenlegi működése, a sok kimondott és kimondatlan elvárás, a végeláthatatlan feladatlisták meg is teremtik a közeget arra, hogy a stressz bemásszon a bőrünk alá. Ez az állandó stresszállapot azonban sok szempontból káros lehet.

A stresszfüggőség árnyoldalai

A stresszfüggőség számos fizikai egészségügyi problémához vezethet, például magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és krónikus fájdalomhoz is. A stresszhormonok folyamatos felszabadulása gyengítheti az immunrendszert, ami megnehezíti a szervezet számára a fertőzések és betegségek leküzdését. 

Éppen ezért fontos odafigyelnünk a testünk jelzéseire, mert a legjobb barátunk lehet a stressz detektálásában.

A stresszfüggőség jelentős hatással lehet az egyén mentális egészségére is. A stresszfüggő emberek gyakran nagyfokú szorongást tapasztalhatnak, ami pánikrohamokhoz, depresszióhoz és más mentális egészségügyi problémákhoz vezethet. Alvásproblémákkal is küzdhetnek, és túlzott vagy éppen csökkenő étvágyat is okozhat, amik tovább súlyosbíthatják stressz-szintjüket. Könnyen kialakulhat egy ördögi kör, amiből nehéz kitalálni.

Hogyan lehet néma halálként értelmezni?

A stresszfüggőség kezelésének egyik legnagyobb kihívása, hogy gyakran nem ismerjük fel, sem a krónikus stressz jeleit, sem azt, hogy ezzel problémánk lenne. Azt hihetjük, hogy stressz-szintünk normális, és egyszerűen csak képesek vagyunk megbirkózni az élet kihívásaival. Ehhez bőven hozzájárul az is, hogy a társadalmunk megerősíti és jutalmazza is ezt a fajta működést. Fontos azonban emlékezni arra, hogy a krónikus stressz nem egészséges, súlyos, hosszú távú következményekkel járhat.

Ha úgy érezzük, érintettek lehetünk a stresszfüggőséggel kapcsolatban, érdemes lehet segítséget kérni egy szakembertől. A terapeuta segíthet azonosítani a stresszfüggőség mögöttes okait, és stratégiákat kidolgozni a stressz-szintünk egészségesebb kezelésére. A bennünk uralkodó állandó stressz némán veheti át az irányítást a testünk és a lelkünk felett, ne hagyjuk neki!

A CIKK SZERZŐJÉRŐL

Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek