Ezekkel az egyszerű trükkökkel melegítsd fel a lakást, hogy többet spórolhass

GettyImages-615824008

Idén ősszel és télen talán többek számára vált fontossá, hogy a lehető legolcsóbban tudják megoldani a fűtés kényessé vált kérdését. Összesen 15 trükköt és tippet gyűjtöttünk össze az ingyenes megoldásoktól kezdve a költségesebbekig, hogy mindenki tudjon találni magának legalább egy olyan tanácsot, amelyet szívesen ki is próbálna az otthonában.

Ahogy egyre hűvösebbek a nappalok, és még hűvösebbek az éjjelek, sokak fejében megfordulhat a gondolat: „Mégis hogy a csudában fogom melegen tartani a lakásomat ebben a gazdasági klímában úgy, hogy a lakást is meg tudjam tartani, és mind a 20 ujjamat is?”. Idén ősszel és a közelgő télen valóban hasznosabb lehet tavalyhoz képest az, hogy felkutassuk az internet legmélyebb bugyraiból azokat a gyakorlatias praktikákat, amelyek csökkenthetik a fűtés költségét, miközben a szobák hőmérsékletét kényelmes hőfokon tartják. Mi ezzel a tippválogatással tudunk szolgálni.

Az olcsóbb fűtés nyomában

A vacogó fogak és lefagyott lábujjak ellen nem csak a fűtés feljebb tekerésével vehetjük fel a harcot, van pár alternatív módszer a szobák melegen tartására. Válogatásunkban vannak olcsóbb és drágább megoldási lehetőségek is, illetve vannak több és kevesebb befektetett emberi energiát igénybe vevő trükkök. Azonban mindegyik egyetlen cél szolgálatában áll, ami a lakás hőmérsékletének szinten tartása.

Az olcsóbb fűtés nyomába eredtünk
Az olcsóbb fűtés nyomába eredtünkJohner Images / Getty Images Hungary

1. Ellenőrizd le a nyílászárókat

Ha az utcára vagy kertre néző ablakok és ajtók becsukott állapotban is beengedik a huzatot, jelentősen lehűthetik a lakást. Könnyen leellenőrizhetjük, hogy tartanak-e még a nyílászárók: puszta kézzel is megvizsgálhatjuk őket, hogy érzünk-e gyanús légmozgást, illetve egy meggyújtott füstölőt is használhatunk, hogy láthatóvá tegyük a bejövő fuvallatokat. Ha ezek nincsenek rendben, akkor a további törekvéseink sem fogják meghozni a kívánt hőhatást.

2. Használj melegebb ágyneműt

Első körben válassz melegebb szövetű huzatokat (pl. szatén helyett flanelt), vastagabb dunyhát, és vastag fedőtakarót vagy pokrócot is érdemes használni. Ha ez sem elég, elektromos takarót is használhatunk, de tartsuk észben, hogy a legfelső rétegként használjuk, mivel gyulladásveszélyes lehet túlhevülve, illetve kisgyermekeknél jobb egyáltalán nem alkalmazni ezt az eszközt. Végül pedig az elektromos fedőmatracokhoz is fordulhatunk segítségért, hogy alulról melegítsük át az egész ágyat.

3. Vesd be a mennyezeti ventilátorodat

A legtöbb mennyezeti ventilátoron van egy gomb, amellyel meg lehet változtatni a pengék forgásirányát, hogy a levegőt lehűtő óra járásával ellentétes irány helyett az óra járásával megegyező irányba forogjanak. Így a mennyezethez közeli melegebb levegőt visszalökheti a padló irányába.

4. Használj hordozható fűtőegységet

Ha nem szeretnénk az egész lakást felfűteni, mert meg tudjuk oldani a nappalaink fontos tevékenységeit egyetlen szobában, illetve éjszaka is csak a hálószobát szeretnénk használni, akkor érdemes egy elektromos, hordozható méretű fűtőegységet beszereznünk. Fontos, hogy olyan eszközt vegyünk, amely automatikusan kikapcsol, amikor túlhevül és amikor felborul. Felnőtt felügyelet nélkül ne hagyjuk a gyerekeknél.

Az olcsóbb fűtés egyik kisegítő eszköze a hordozható, elektromos fűtőegység beszerzése is lehet
Az olcsóbb fűtés egyik kisegítő eszköze a hordozható, elektromos fűtőegység beszerzése is lehetlucentius / Getty Images Hungary

5. Viselj zoknit, esetleg sapkát az alváshoz

Nemcsak melegebb érzete lesz a testednek, de jobban is fogsz aludni, ha melegen van a lábfejed. 

6. Vidd el az ablak mellől az ágyadat

Ha a hálószobában van elég hely hozzá, told el az ágyat az ablak közeléből, ahol még a jó nyílászárók mellett is hűvösebb érzete lesz a levegőnek.

7. Teríts vastag(abb) szőnyeget a padlóra

Ha nem padlószőnyegezett a lakásunk, akkor nagy eséllyel lábunknak jól fog esni, ha puha, vastag szőnyeget érinthet. Különösen igaz ez az éjszakai mosdószünetek alkalmával, amikor mezítláb (vagy egy szál zoknival) érintkezünk a talajjal.

8. Használj sötétítőfüggönyöket

Minél nehezebb és vastagabb, annál jobb: az áthűlt ablaküveget ellensúlyozhatjuk vele. Ha pedig valamilyen vidám színt választunk, még a szívünket is felolvaszthatjuk vele kicsit.

9. Vesd be a forró vizes palackodat

Ha az elektromos ágymelegítőktől félsz, hogy álmodban kigyulladnak, akkor a takaró alá helyezett forró vizes palack vagy mikrózható magvas párna (tehát a menstruációs görcsökhöz használt eszközeid) a neked való megoldás. 

10. Használj ajtószigetelő párnát

Ha a külvilágtól már sikeresen elzártuk magunkat huzatügyileg, akkor már csak az van hátra, hogy a belső tereinket elválasztó ajtók nyílásait is betömködjük, főleg, ha csak egy szobát szeretnénk fűteni. Erre nagyszerűen alkalmazhatók az ajtószigetelő párnák, de az összetekert törülközők is.

11. Zárd be a nem használt szobák ajtaját

Így a felmelegedett levegő kisebb mértékben fog az általunk használt helyiségekből átszivárogni azokba, amelyekre éppen nincsen szükségünk.

A sapkában és zokniban alvás, a melegebb ágyneműk és dunyhák használata is segíthet az olcsóbb fűtés megvalósításában
A sapkában és zokniban alvás, a melegebb ágyneműk és dunyhák használata is segíthet az olcsóbb fűtés megvalósításábanjeangill / Getty Images Hungary

12. Ne kapcsold ki a fűtést, amikor nem vagy otthon

Sokan azt gondolják, hogy energiatakarékosabb teljesen kikapcsolni a fűtést, amikor elhagyjuk otthonunkat, és akkor felkapcsolni, amikor megérkezünk. Sajnos épp az ellenkezője igaz erre a helyzetre, tehát jobban járunk, ha csak pár fokkal kisebb hőmérsékletre tekerjük a radiátorainkat, amikor elindulunk otthonról.

13. Ellenőrizd le a tetődet

Ha a tetőn bármiféle lyuk keletkezik, amelyen keresztül a lakóterünkhöz közelebb kerülhet a kinti hideg levegő, akkor bent is hamarabb fázni kezdünk.

14. Szerelj lebegő polcot a radiátorod fölé

Ezzel a trükkel a hő áramlását tudjuk jobban szabályozni, hogy jobban eloszoljon a szobában, és ne rögtön a plafonon kössön ki. Ügyeljünk a megfelelő távolságra a radiátor és a polc között, hogy elkerülhessük a baleseteket.

15. Naplemente előtt egy órával húzd el a sötétítőfüggönyöket

Így a napsugarak természetes melegítő hatásából is ki tudjuk hozni a maximumot, amelyet segíthetünk bent tartani azzal, ha utána elhúzzuk a nehéz anyagból készült sötétítőfüggönyeinket.

Reméljük, sikerült egy-két számodra is hasznos tanáccsal előállnunk a hideg ellen, de legalábbis egy-két érdekességet összeszednünk. Kellemes, meleg belterű őszt és telet kívánunk!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek