Egyáltalán nem véletlen, hogy okosabb felnőtt lesz azokból a gyerekekből, akik rendetlenségben nőnek fel. Ráadásul nemcsak az intelligenciának tesz jót a kissé kaotikus környezet, hanem a kreativitást is fejleszti. A kutatók azt is megállapították, hogy a rendezett szobában végzett munka arra ösztönzi az embereket, hogy társadalmilag felelős, jó dolgokat tegyenek. Ám arra is felfigyeltek, hogy a rendetlen szobában végzett munka sokkal inkább motivál az új dolgok kipróbálására is.
Ezért lehet rendetlen a lakás
Több oka is lehet annak, ha egy lakásban rendetlenség van. Adódhat ez például olyan mentális problémából, mint a depresszió, amikor az érintettek túl fáradtnak és túlterheltnek érzik magukat ahhoz, hogy rendet rakjanak maguk körül.
De lehet oka a rumlinak az ADHD is, ugyanis a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral küzdőknek egyaránt gondot okoz a koncentrálás és a feladatok elvégzése, ami megnehezíti a takarítást, és gátja lehet annak is, hogy valakinek az élete szervezettebb legyen.
Bármi legyen is az oka a felfordulásnak, nem árt tudni, hogy a rendetlenség akár meg is betegíthet, számos egészségügyi gondot is okozhat, de a rendetlenség ronthat a levegő minőségén is.
Rendetlenség és intelligencia
Ha a felfordulás mögött nem mentális probléma áll, akkor a tudomány állítása szerint a rendetlen emberek általában kreatívabbak, ami leggyakrabban a zsenik sajátja.
Kathleen Vohs, a Minnesota Egyetem munkatársa számos tanulmányt végzett azzal kapcsolatban, hogy a rendezett vagy a rendetlen szoba van-e ránk jobb hatással. A kutatásban részt vevőknek kérdőíveket kellett kitölteniük, és különféle feladatokat kellett elvégezniük az előbb említett helyiségekben.
A szakember azt tapasztalta, hogy míg abban a szobában, ahol rend volt, a résztvevők nagyobb valószínűséggel csináltak jó, úgynevezett normális dolgokat, például egészségesen táplálkoztak vagy jótékonykodtak, valamint konvencionálisabbak és szabálykövetőbbek voltak.
Ellenben a rendetlen szobában nagyobb valószínűséggel álltak elő az emberek eredeti, kreatív és új ötletekkel, és könnyebben szakítottak a hagyományokkal, és alkalmaztak új nézőpontokat.
Miért rendetlenek a zsenik?
A szakértők szerint minden az agyunk működésén múlik. A zsenik hajlamosak az összképet látni, ahelyett, hogy beleragadnának a részletekbe. Éppen ezért azok az emberek, akik különösen intelligensek, a rendezetlen környezetben is mindig pontosan tudják, mit hol találnak, így fölöslegesnek és értelmetlennek gondolják, hogy rendrakásra és takarításra pazarolják az idejüket. Mindemellett egyáltalán nem nyomasztja őket, hogy ki mit gondol róluk, és unalmasnak tartják, ha mindig minden rendezett.
A rendetlenséget sokkal nagyobb szabadságnak érzik, amiben szabadon kalandozhatnak, és akár kockázatot is vállalhatnak.
A rendetlen íróasztal és az intelligencia kéz a kézben jár
A Minnesotai Egyetem szakemberei által elvégzett kutatás arra is rámutatott, hogy a zsenik rendetlen íróasztala valójában az intelligenciájuk fokmérője. Ugyanis az, aki nem tölt sok időt azzal, hogy mindent megtisztogasson és elrendezzen maga körül, az nyilvánvalóan fontosabb dolgokkal és gondolatokkal van elfoglalva. Tehát a tanulmány szerint a rendetlen környezet kreatívabb munkafolyamatokat tükrözött.
A tudósok szerint vannak olyan szokások és viselkedési formák, amelyek arra utalnak, hogy valaki átlag feletti intelligenciával rendelkezik. Ha szeretnéd tudni, melyek ezek, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés