A korai vacsora egészséges, de nem tudok elaludni az éhségtől. Mit tegyek?

GettyImages-1088258268
Olvasási idő kb. 7 perc

Több oka is lehet annak, hogy valaki éhesen fekszik le aludni. Van, ami választás kérdése, például, amikor fogyókúrázol. Más okok, például a szegénység, az élelmiszerekhez való hozzáférés hiánya nem választás kérdése, hanem egy olyan probléma, amelynek megoldásában az egész társadalomnak felelőssége van. Általánosságban elmondható, hogy a korai vacsorázás az egészséges étrend része, ha a szervezet megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagot kapott a nap folyamán. Viszont előfordulhat, hogy éhesnek érzed magad, mielőtt nyugovóra térnél, és attól tartasz, nem tudsz elaludni korgó gyomorral. Szerencsére vannak olyan ételek, amelyeket a késői órákban is bátran lehet fogyasztani.

Mennyire oké éhesen lefeküdni? Vannak-e mellékhatásai? Milyen ételeket szabad enni elalvás előtt, hogy ne zavarja az emésztésünket, az alvásunkat? A Healthline cikke alapján mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.

A leggyakoribb okok

Ha valamilyen egészséges fogyókúrát követsz, meglehet, az étkezések ütemezése azt eredményezi, hogy éhesnek érzed magad lefekvés előtt. Tegyük fel, napi háromszor eszel, közte harapnivalókkal, és akár órák telnek el a vacsora és a lefekvés ideje között. Teljesen oké, hogy éhes vagy, feltéve, hogy megvan a napi megfelelő tápanyagbeviteled, és el tudsz aludni. De az is előfordulhat, hogy a késő esti éhség valamilyen mögöttes problémára utal, például az alábbiakra:

  • Kialvatlanság. Amikor túlságosan fáradtak vagyunk, a szervezetünkben kiváltódik a ghrelin nevű peptidhormon, amely fokozza az éhségérzetet, és az energia zsírszövetben, valamint glikogénként való raktározását. Az alvásmegvonás egy másik, leptin nevű hormonra is hat, amely elsősorban az éhség gátlásában játszik szerepet. Amikor nem alszunk eleget, akkor kevesebb termelődik leptinből, így éhesnek érezzük magunkat, akár közvetlenül étkezés után is. 
  • Alultápláltság. Ha felnőtt emberként valaki tartósan napi 1800 kalóriánál kevesebbet visz be, vagy nem fogyaszt elég vitamint, ásványi anyagot és más, a kiegyensúlyozott étrendhez szükséges alapvető összetevőket, akkor alultápláltságról beszélünk. A élelmiszerekhez való hozzáférés hiányán kívül okozhatja étkezési zavar, daganatos megbetegedések (vagy azok kezelése), pajzsmirigy-alulműködés, tuberkulózis, cukorbetegség, stressz, depresszió, fogfájás, nyelési nehézségek vagy emésztőrendszeri zavarok. Az alultápláltság rendkívül veszélyes a gyermekek fejlődésére, de felnőttkorban is súlyos, akár életet veszélyeztető következményei vannak. 
Fáradtság, kialvatlanság is okozhat éhséget
Fáradtság, kialvatlanság is okozhat éhségetHinterhaus Productions / Getty Images Hungary

Az éhesen történő lefekvésnek nincs mellékhatása – a túlevésnek van

Ha nem szegénység, alultápláltság vagy kialvatlanság az oka, éhesen lefeküdni messze egészségesebb, mint közvetlenül elalvás előtt vacsorázni. Utóbbinak számos negatív következménye lehet, például ezek: 

  • Súlygyarapodás. Mivel alvás közben az emésztőrendszerünk lelassul, az izmaink kevésbé dolgoznak, így a késő esti étkezés a testtömegindexünk (BMI) növekedését eredményezheti. 
  • Emésztési és alvászavarok. A puffadás, a teltségérzés, a reflux ahhoz vezethet, hogy nehezebben alszol el. Próbáld ki, hogy több időt hagysz a vacsora és a lefekvés között, és figyeld meg, hogyan hat rád.  
  • Napközben is többet eszel. Egy 2013-as tanulmány azt találta, hogy azok, akik a lefekvés előtti 4 órában esznek (tehát például 11-kor fekszenek, és este 7 után vacsoráznak), napközben is több kalóriát fogyasztanak, mint azok, akik több időt hagynak az alvás és az aznapi utolsó étkezés között. 
  • Többször eszel egy nap. Egy 2014-es vizsgálatban azt állapították meg a tudósok, hogy azok, akik késő este megnövekedett kalóriabevitelt mutatnak, általában extra kalóriákat fogyasztanak és fokozottan ki vannak téve az elhízás veszélyének, mert többször esznek egy nap, mint azok, akik korábban vacsoráznak. Érdemes az étkezésed ütemét úgy beállítani, hogy ne vacsorázz duplán. 
  • Zsírosodás. A szervezetünk néhány órával elalvás előtt elkezd melatonint termelni. Ez az a hormon, amely az alvási ciklusunkat szabályozza, megnöveli a REM-fázis hosszát és élénk álmokat eredményez. Egy 2017-es kutatásból az derült ki, hogy ha akkortájt eszünk, amikor a melatonintermelés beindul, az a testzsírszázalék növekedéséhez vezet.  
Vigyázz a gyomrodra!
Vigyázz a gyomrodra!transurfer / Getty Images Hungary

Mit lehet enni lefekvés előtt? 

Ha éhesnek érzed magad elalvás előtt, szerencsére számos egészséges étel közül választhatsz, ugyanakkor elkerülheted az alvási problémákat és a gyomorrontást. Például az alábbiak közül:

  • Triptofánt tartalmazó ételek. A triptofán ún. esszenciális aminosav: alapvető fehérjealkotó, de a szervezetünk nem tudja előállítani, így táplálékkal kell bevinni. Mivel a természetes alváshoz szükséges neurotranszmitterek előanyaga, így alvászavarok ellen is szokták javasolni táplálékkiegészítőként. Aktiválja a szervezetben a szerotonin nevű hormont, ezáltal serkenti az alvást. Triptofán található: baromfihúsban (pulykában, csirkében), csonthéjasokban (dióban, tökmagban, földimogyoróban), tojásban, csicseriborsóban, tejben és joghurtban. 
  • Teljes kiőrlésű gabonák. Érdemes meggondolni, hogy a triptofánt tartalmazó kis adagnyi étel mellé teljes kiőrlésű gabonából készült terméket fogyassz. Ez olyan összetett szénhidrát, amely nem üli meg a gyomrodat. Megtalálod különböző pékárukban, kenyerekben, kekszekben, gabonapelyhekben. 
Nyami!
Nyami!ansonmiao / Getty Images Hungary

Mit nem kéne fogyasztani lefekvés előtt? 

Kerüld az olyan ételeket, amelyeket hosszú ideig tart megemészteni, gyomorrontást okozhatnak és összekuszálják az alvásodat. Ezek tipikusan a nehéz, fűszeres, cukros és zsíros ételek. Ügyelj arra is, hogy mit iszol elalvás előtt. Ha túl sok folyadékot viszel be, sűrűn fogod látogatni a mosdót. Érdemes kerülni a koffeint tartalmazó ételeket, italokat, de az alkoholt is: rövid távon talán hamarabb elalszol tőle, de jó eséllyel fel fogsz ébredni, és rengeteget fogsz forgolódni. 

Hogyan lehet megelőzni, hogy ne legyél éhes lefekvés előtt?

Ha nyomon követed, mit és mikor eszel, az segíthet egy tudatos étrend kialakításában, amelyben elkerülheted a késztetést, hogy késő este is egyél. A következő tippek segíthetnek, hogy sikerrel járj:  

  • Határozd meg, egy nap mennyi kalóriát kell fogyasztanod. Oszd fel ezeket a napi étkezések között. Tervezd meg úgy az étrendedet, hogy az utolsó tápanyagbevitel időpontja jóval a lefekvés előttre essen. 
  • Fontold meg, hogy napi háromszor egyél, közte egészséges harapnivalókkal (zöldségekkel, gyümölcsökkel). Egy átlagos felnőtt napi kalóriabevitele kb. 2000 kalóriából áll. 
  • Táplálkozz változatosan. Fogyassz zöldségeket, gyümölcsöket, fehérjéket, alacsony zsírtartalmú ételeket és teljes kiőrlésű gabonákat. 
  • Próbálj több fehérjét és rostot bevinni vacsoraidőben. Segítenek megőrizni a teltségérzetet. 
  • Kerüld az egészségtelen ételek fogyasztását. Minimalizáld a finomított cukor vagy só, valamint a telített zsírsavak bevitelét. 
  • Fontold meg a kalóriák ivás útján való bejuttatását a szervezetedbe. A különböző turmixokat gyorsabban meg tudod emészteni, mint a szilárd ételeket. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek