Valami felbosszantott vagy elkeserített, és rád törtek a negatív gondolatok? Lehet, hogy a családod sorsa vagy munkád miatt aggódsz, esetleg a világban zajló szörnyűségek keltenek rossz érzéseket benned. Mindannyian ismerjük ezeket a helyzeteket, amikor jól jönnek a mentális mentőövként működő praktikák, melyek segítségével más megvilágításba helyezheted a problémát, és pozitív szemlélettel tudsz továbbhaladni.
Találékonyak a magas intelligenciával rendelkezők
A nehéz helyzetekben nem maguk a körülmények visznek előre vagy törnek meg minket, hanem az, hogyan reagálunk rájuk. Könnyű beleesni abba a hibába, hogy úgy cselekszünk vagy beszélünk, hogy később megbánjuk, különösen a lelkileg megterhelő pillanatokban. A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek azonban megtalálják a módját annak, hogy ne csak megbirkózzanak a negatív érzelmekkel, hanem a megszerzett tanulságokat felhasználva továbblépjenek. Vannak, akik ösztönösen jobbak ebben, mások sokat dolgoztak magukon, hogy fejlődjenek.
Már néhány egyszerű szabály vagy mondat is segíthet irányítani azt, mit mondasz vagy teszel, és az értékrendednek megfelelően tudj reagálni.
Ha megtanulod és begyakorolod az alapokat, akkor pontosan fogod tudni, hogy egy adott helyzetben mit kell tenned. Az alábbi módszerekkel megálljt parancsolhatsz a negatív gondolkodásnak, és minden pillanatból tanulhatsz.

Térj vissza a valóságba!
Akiknél erősebb a neuroticizmusra való hajlam, vagyis érzelmileg kevésbé stabilak, gyakran szoronganak, szomorúak, aggódnak és ingerlékenyek, azoknál akár egy ártatlan megjegyzés is negatív gondolatok és érzések áradatát képes kiváltani. Ha a fejedben eluralkodnak a lehúzó hangok, próbáld meg ezzel az egyszerű mondattal kizökkenteni magad a helyzetből: „Vissza a valóságba!”.
Hogyan működik? Amikor frusztrált vagy ingerült vagy, mindenféle forgatókönyvet kitalálsz, amelyek gyakran felületesek vagy túlzóak, ismeretlen dolgokon, feltételezéseken alapulnak, és hibás következtetéseket tartalmaznak. Az efféle gondolatok nem segítenek, hanem éppen ellened és a céljaid elérése ellen hatnak. Ilyenkor emlékeztesd magad, hogy a gondolataid nem egészen racionálisak, és térj vissza a valóságba.
Használhatod például akkor, amikor úgy érzed, valaki rád célzott egy megjegyzéssel. Lehet, hogy csak félreértetted, és nem is beszólás volt, de ha mégis, nem éri meg ezen pörögni; vagy elfelejted, vagy később rákérdezel négyszemközt. Építő jellegű kritikát kaptál? Talán rosszul esik, de lehet benne némi igazság. Lépj túl az érzéseiden, és próbálj meg hasznot húzni a helyzetből. Ne hagyd, hogy a negatív gondolatok tönkretegyék a napodat vagy a hetedet, a valóság halad tovább, ne rekedj meg.
Elég a magyarázkodásból!
Az alábbi praktika kevésbé a negatív gondolkodás elkerüléséről szól, de sokat segíthet abban, hogy ne rágódj fölöslegesen apró-cseprő dolgokon, és ne pazarold a mentális energiáidat. Ha nehezen mondasz nemet – még akkor is, ha helytálló és nyomós indokod van rá –, és hajlamos vagy túlmagyarázni mindent, akkor tanuld meg a gyors és fájdalommentes, ugyanakkor tiszteletteljes és udvarias visszautasítás formuláját: köszönd meg a kérést, felkérést, közöld a nemet akár az időbeosztásodra vagy a sok munkára hivatkozva, végül fogalmazd meg a jókívánságaidat az üggyel kapcsolatban.
Valahogy így néz ki a lényege, ezt már csak fel kell tölteni a konkrétumokkal:
„Köszönöm szépen, hogy rám gondoltál… de a jelenlegi időbeosztásom miatt nem fogom tudni megoldani… Biztos vagyok benne, hogy megtalálod a megoldást…, és minden remekül fog menni.”
Ennek a megoldásnak a szépsége az egyszerűségében rejlik. Ahelyett, hogy azon gondolkoznál, mit és hogyan mondj, csak előkapod a gyors választ, és utána felszabadulsz, hogy továbbléphess.
Tanulj minden pillanatból!
A hétköznapi rohanásban könnyen elterelődhet a figyelmünk az igazán fontos dolgokról. A családi teendők miatt aggódsz, miközben a barátnőd éppen a személyes problémáit osztja meg veled egy kávé mellett? Nem adod meg a számodra fontos embereknek azt a figyelmet, amit megérdemelnek? Esetleg a pozitív élmények után azt kívánod, hogy bárcsak több időt és energiát fordítottál volna arra, hogy élvezd a pillanatot?

Akkor próbáld ki a japán icsigo-icsie nevű szemléletet, aminek a lényege, hogy életünk minden pillanata egyszeri és megismételhetetlen. Minden élményt és momentumot úgy kell megbecsülni, mint ami elmúlik, és soha nem ismétlődik meg.
Ha erre a nyilvánvaló tényre emlékezteted magadat, az segít értékelni az életet és a vele járó örömöket, valamint hozzájárul ahhoz is, hogy másokra összpontosíts. Amikor pedig rosszul mennek a dolgok, az „egyszer az életben” koncepció arra is tökéletes, hogy tudatosítsd magadban, hogy a pillanat már elmúlt, és tanulhatsz belőle.
Ha elsajátítottad a fenti praktikákat, olvasd el, hogyan derül ki üzeneteidből, mennyire magas az érzelmi intelligenciád.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés