Ez történik valójában a testeddel, ha leszoksz a koffeinről

GettyImages-1039023888

A koffeintartalmú italok mankóként szolgálhatnak bizonyos helyzetekben – de ha leszoknál róluk, jó, ha tudod, hogy ennek is számos előnye lehet.

A koffein agykéregre gyakorolt hatása következtében segíti a gondolkodást, a szellemi funkciókat, a képzettársítást, így előnye van, nem is kevés. Ha viszont úgy döntesz, felhagysz ezzel a mindennapi addikcióval, akkor is tapasztalhatsz bizonyos pozitív következményeket!

Ez történik testeddel, ha abbahagyod a koffein fogyasztását

„Bebizonyosodott, hogy a napi kávéfogyasztás csodálatos egészségügyi előnyökkel jár, például megelőzi az Alzheimer-kórt és a szívbetegségeket, de a koffein forrása kritikus fontosságú”

– mondja Annamaria Louloudis, a Culina Health virtuális magánpraxis dietetikusa.

„A kávé koffeint tartalmaz antioxidánsokkal és más aktív anyagokkal együtt, amelyek csökkenthetik a gyulladást és segíthetnek megelőzni a krónikus betegségeket.

Az üdítők viszont tartalmazhatnak ugyan koffeint, de hozzáadott cukrokat is, amelyek felülírják a koffein előnyeit.”

Kinek lehet haszna a koffeinmentességből?

Nem mindenkinek kell leszoknia a koffeinről, de kétségtelen, hogy egyesek jobban érzik magukat, ha teljesen elhagyják fogyasztását.

„A koffein növelheti a vérnyomást, ezért a magas vérnyomásban szenvedőknek fontolóra kell venniük a koffeinbevitel korlátozását”

– folytatta Louloudis.

A gastrooesophagealis reflux betegségben (GERD) szenvedőknél a koffein tüneteket válthat ki, mert ellazítja a nyelőcső alsó záróizmát, ami a gyomorsav visszaáramlását okozza a nyelőcsőbe.

Ez az oka annak, hogy a kávé, a tea és a kóla – minden koffeintartalmú ital – összefüggésbe hozható a GERD-tünetek fokozott kockázatával.

Egy kevés tejjel még finomabb
Egy kevés tejjel még finomabbsf1nks / Getty Images Hungary

Bárkinek, akinek alvászavarai vannak, vagy éppen szorong, szintén előnyös lehet a koffeinbevitel minimalizálása.

„A lefekvés előtt hat órán belüli koffeinfogyasztás zavaró hatással van az alvásra és fokozza az álmatlanságot”

– mondja Louloudis.

Koffeinmegvonási tüneteid lehetnek

Ha valaha is kihagytad a szokásos csésze kávét, és kissé ködösnek érezted az agyad, akkor már ismered ezt a jelenséget. A kávé serkenti a központi idegrendszert, így hirtelen eltűnése őrületbe sodorhatja az elmét és a testet.

Ezek az elsődleges jelek a koffeinelvonás tünetei:

  • Fejfájás
  • Fáradtság
  • Rossz hangulat és ingerlékenység
  • Koncentrációs problémák
  • Influenzaszerű tünetek

Nem meglepő, hogy minél több koffeint ittál korábban, annál súlyosabbak lesznek az elvonási tüneteid is. A tünetek az utolsó koffeinfogyasztás után 12– 24 órával bárhol megjelenhetnek, és akár kilenc napig is eltarthatnak.

Mennyi a túl sok koffein?

A Mayo Klinika szerint napi körülbelül 400 milligramm koffein – ami körülbelül négy csésze kávénak vagy 10 doboz üdítőnek felel meg – még biztonságos a legtöbb felnőtt számára.

A várandósoknak napi 200 milligrammnál kevesebb koffeinhez ajánlott a magzat egészséges fejlődése érdekében. Szintén jó tudni: a koffein kölcsönhatásba léphet olyan gyógyszerekkel, mint a dekongesztánsok, ezért fontos, hogy beszélj orvosoddal a koffeinbevitelről, ha bizonyos gyógyszereket szedsz.

Fogyhatsz egy keveset

Ha a kávédat cukorral, tejszínnel, latteként fogyasztottad, valószínűleg leadsz néhány kilót, ha elhagyod az étrendedből.

A koffeines italokról nem egyszerű leszokni… Getty Images Hungary
A koffeines italokról nem egyszerű leszokni… Getty Images Hungarymarcoventuriniautieri

Egy ízesített sziruppal felöntött, tejszínhabos finomság 470 kalóriát és 59 gramm cukrot tartalmazhat. Ez több hozzáadott cukrot jelent, mint amennyit egy átlagos embernek két teljes nap alatt ajánlott bevinnie. Nem meglepő tehát, hogy a cukros italok koffeinmentes alternatíváira való átszokás, például a cukrozatlan gyógytea fogyasztása valószínűleg fogyást eredményez majd.

Ha azt tervezed, hogy csökkented a koffeinbevitelt, kezdetben igyál napi fél csészével kevesebbet, vagy cseréld le a szokásos kávét koffeinmentesre – javasolja Louloudis. A Cleveland Klinika szerint a bevitel fokozatos csökkentése két-három hét alatt a legjobb módja annak, hogy minimalizáljuk az elvonási tüneteket.

Lehet, hogy kevésbé szorongsz majd

A koffein egy központi idegrendszeri stimuláns, ami azt jelenti, hogy felpörgeti az agyi aktivitást és fokozza a szorongást.

„A magas koffeinbevitel szívdobogásérzést, remegést, fejfájást és álmatlanságot okozhat néhány embernél” – magyarázza Louloudis. „Mivel azok az egyének, akik már szorongással élnek, különösen hajlamosak ezekre a tünetekre, a koffein ronthatja a meglévő szorongást.”

Egy 2020. áprilisi tanulmány szerint a koffein pánikérzettel, fokozott idegességgel és pszichológiai szorongással is összefüggésbe hozható egyes embereknél. Ha szorongással küzdesz, próbáld meg a koffeinbevitel lassú visszaállítását, hátha segít.

Valószínűleg jobban fogsz aludni, ha kihagyod ezt az italt

Az adenozin egy vegyi anyag, amely a nap folyamán felhalmozódik a központi idegrendszerben, és végül éjszakai álmosságot vált ki.

A McGill Egyetem szerint, amikor a koffein az adenozin receptorokhoz kötődik, blokkolja a nyugalmat hozó neurokémiai anyagok hatását. Az eredmény: az ember fokozottan ébernek érzi magát.

Természetesen mindenkinek más a koffeintűrése, ám néhány embernél, akiket „lassú metabolizálóknak” neveznek, ez az éberség érzése órákig is eltarthat. Már egy csésze kávé délben is komoly alvászavarokat okozhat este az arra érzékenyeknél.

Ha valaki érzékeny a koffeinre, a stimuláns elhagyása nála jó eséllyel jobb alvást eredményezhet. 

Emésztésed is javulhat

A koffein felgyorsítja a gyomor-bél traktus motilitását, így azok az egyének, akik olyan betegségekkel küzdenek, mint a hasmenésdomináns irritábilis bélszindróma, enyhülést tapasztalhatnak a koffein elhagyása miatt.

A koffeintartalmú, szénsavas italok (például az üdítők) eltávolítása az étrendből egyeseknél a gázképződést és a puffadást is javíthatja.

Összefoglalva tehát, bár nem mindenkinek kell leszoknia a koffeinről, néhány embernek (különösen azoknak, akik magas vérnyomással, GERD-del, IBS-sel, szorongással vagy álmatlansággal küzdenek) előnyös lehet kevesebb kávé, tea, energiaital és szóda fogyasztása.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek