Ezért ne keverd a kávét és az alkoholt: nagyon rossz vége lehet

GettyImages-1320451408

Talán veled is előfordult már, hogy az ebédhez megittál egy pohár bort, majd miután befejezted az étkezést, ittál egy csésze kávét, és azt gondoltad, ezzel ellensúlyoztad az alkohol hatását. Nos, ilyen esetekben egyrészt tilos volán mögé ülnöd, mert a véralkoholszinted semmit sem változik egy presszótól, de az is lehet, hogy ha nem figyelsz a mennyiségekre, még komolyabb egészségügyi problémákkal kell majd szembesülnöd.

Bár az elfogyasztott kávé után úgy érezheted, semlegesítetted az alkohol befolyását, ez valójában nem igaz. Ilyenkor a koffein serkentő hatását érzed, ám a véralkoholszintedet ez nem befolyásolja, és a vezetéshez szükséges reakcióidőd még nincs az optimális szinten, ezért tilos volán mögé ülnöd.

Mennyire rossz valójában a koffeint és az alkoholt összekeverni?

Ha felmerülne benned, hogy jó ötlet az alkoholt koffeinnel keverni, elég, ha megnézed, mi történik valójában a testedben, és valószínűleg máris meggondolod magad.

A koffein stimuláns, ami azt jelenti, hogy éberebbé válik tőle az ember, míg az alkoholnak nyugtató és stimuláló hatása egyaránt van. Az Egyesült Államok Nemzeti Orvostudományi Könyvtára szerint az alkohol depresszív hatású is, ezért lelassítja az agyi tevékenységet, és rontja az ítélőképességét, a kognitív funkcióit és a memóriát.

Íme 5 ok az alkohol és a koffein keverésének visszafogására

1. Csökkenti a gátlásaid

„Bár a vodka és az energiaital keveréke remek ötletnek tűnhet, a probléma az, hogy a koffein képes elfedni az alkohol esetleges depresszív hatását, így ezek után túl könnyű lesz még egy, majd még egy italért nyúlni” – kezdte Nicole Rodriguez dietetikus és személyi edző.

„Nemcsak a tervezettnél több alkoholfogyasztásra van így nagy esély, hanem megnövekszik a csökkentett gátlások kockázata is, amiről mindannyian tudjuk, milyen kellemetlen, sőt veszélyes helyzetekhez vezethet.”

A Centers for Disease szerint az alkoholt energiaitalokkal keverő emberek nagyobb valószínűséggel számolnak be nem kívánt vagy védekezés nélküli szexről, ittas vezetésről, sérüléseket szenvedő sofőrökről és utasokról, mint azok, akik nem keverik az alkoholt a koffeint tartalmazó energiaitalokkal. 

Bár az alkalmankénti együttes fogyasztásuk nem tűnik annyira problémásnak, ha az ember nem tudja betartani a szakértők által ajánlott mennyiséget – ami egy alkoholos ital egy nőnek, és legfeljebb kettő egy férfinak –, akkor önmagát és másokat is veszélyeztetheti.

2. Magas vérnyomást és szabálytalan szívverést okozhat

Serkentő és nyugtató hatásuk miatt a koffeintartalmú alkoholos italok megremegtetnek – és nem a jó értelemben. Ez különösen a szívbetegségben szenvedőket érinti – mondja Bonnie Taub-Dix, a téma szakértője.

„A koffein önmagában stimuláns, az alkohol pedig negatívan befolyásolhatja a vérnyomást”

– folytatta Taub-Dix.

A Mayo Klinika szerint a túl sok alkoholos ital fogyasztása növelheti a vérnyomást. A kutatások azt mutatják, hogy az alkohol többféleképpen emelheti a vérnyomásunkat, ami különösen akkor lehet problémás, ha azok közé tartozunk, akiké alkohol nélkül sem alacsony. 

Egyrészt növelheti a renin hormon szintjét, ami összehúzhatja az ereket. Ez serkenti a vazopresszin és aldoszteron hormonokat, amelyek elősegítik a folyadék-visszatartást. A nagyobb vérmennyiség magas vérnyomást okoz.

Az alkoholról kimutatták, hogy serkenti a szimpatikus idegrendszert és növeli a noradrenalin (egy neurotranszmitter) szintjét – ez pedig stimulálja a szív receptorait, valamint növeli a pulzusszámot és a vérnyomást egyaránt.

3. Ronthatja a szorongásos és depressziós tüneteket

Az alkohol és a depresszió közötti kapcsolat jól megalapozott. Bár a koffeintartalmú alkoholos italok fogyasztói eleinte jól érzik magukat, valójában ezek az italok erősen súlyosbíthatják a szorongást és a depressziót.

Alkohol és koffein együtt: lehet, hogy szorongani fogsz tőle
Alkohol és koffein együtt: lehet, hogy szorongani fogsz tőleRimma_Bondarenko / Getty Images Hungary

„Mivel az alkohol és a koffeintartalmú italok összekeverésével mindkettő ízletesebbé válhat, nemcsak a túlzott alkoholfogyasztás, hanem a túlzott koffein bevitele is aggodalomra ad okot, mert növelheti a szívverést, gyakoribb tőle az idegesség érzése, és megnehezíti az elalvást is – magyarázza Rodriguez. – Ennek másnapra fokozott hatása lesz.”

Taub-Dix szerint a koffeintartalmú alkoholos italok fogyasztása által keltett vidám hangulat elfedheti a depressziót és a szorongásos tüneteket is, ami még több iváshoz vezethet.

Azok az emberek, akik depresszióban és poszttraumás stressz-zavarban élnek, nagyobb kockázattal bírnak az alkoholfogyasztási rendellenességre tekintetében, amely állapotban már nem képes az ember kontrollálni az alkoholfogyasztást.

4. Megzavarhatja a beleket

Mind az alkoholnak, mind a koffeinnek vizelethajtó hatása van, vagyis eltávolítja a sót és a vizet a szervezetből a vizelet útján. Ha valaki túl sok alkoholt vagy koffeint iszik, akkor kiszáradhat, mondja Rodriguez. Ezért jobb az alkoholt vízzel inni, hogy hidratáltak maradjunk.

És mivel a koffein serkenti a gyomor-bél traktust, az érzékenyebb gyomorral rendelkezők gyomorpanaszokat vagy hasmenést is tapasztalhatnak, ha koffeint fogyasztanak.

Ráadásul az alkohol és metabolitjai elősegíthetik a bélgyulladást és megváltoztathatják a baktériumok összetételét, ami potenciálisan fogékonyabbá tehet a vírusok és betegségek iránt.

5. Megzavarhatja az alvást

„Az alkohol segíthet elaludni, de nem segít pihenni, a koffein pedig tovább akadályozza a minőségi alvást”

– emelte ki Taub-Dix.

A Harvard Health Publishing szerint néhány óra elteltével az alkohol megemeli az epinefrin szintjét – ez az a stresszhormon, amely növeli a pulzusszámot –, így gyakran előfordulhat nálad éjszakai felébredés, ha iszol. És ha valaki az alkoholt koffeinnel kombinálja, nagyobb valószínűséggel lesz gondja az elalvással.

„Tehát ha fontos szempont számodra a jó éjszakai alvás és annak pozitív hatásai, érdemes szem előtt tartanod a koktél típusát”

– teszi hozzá Taub-Dix.

Mi a helyzet a kávéval az alkoholfogyasztás után?

Rossz hírünk van, ha úgy gondolod, hogy a kávé, tea vagy bármilyen más koffeines ital fogyasztása kijózanít.

A máj enzimeken keresztül lebontja az alkoholt, de a szervezet óránként csak bizonyos mennyiséget tud metabolizálni. Ez az összeg személyenként változik, és számos tényezőtől függ, például a máj méretétől és a testtömegétől.

Más szóval, a koffein fogyasztása nem változtatja meg az ember véralkoholszintjét.

Sok szempontból érdemes nem az alkohol és koffein kombinációjára bízni a jókedvünket
Sok szempontból érdemes nem az alkohol és koffein kombinációjára bízni a jókedvünketvitapix / Getty Images Hungary

„A máj feladata, hogy segítse az alkohol kiürítését, de a koffeinnek nincs hatása erre a folyamatra. Illúzió lehet azt gondolni, hogy egy csésze erős kávé kijózanít, miközben csak valami ahhoz hasonló érzést kelt valójában” – hangsúlyozta Taub-Dix.

Az alkoholfogyasztás után a legjobb ital a víz, vallja Rodriguez. A víz folyamatosan hidratál minket, különösen, ha koffeintartalmú alkoholos italt fogyasztottunk.

Az energiaital és az alkohol kombója vajon tényleg olyan rossz neked?

A válasz röviden az, hogy igen, eléggé.

A szakértők azt javasolják, hogy kerüljük az energiaitalok és az alkohol keverését, mert az kockázatos, veszélyes viselkedést okozhat. Ugyanebből az okból az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság nem ismeri el biztonságosnak az alkohol és a koffein keverését.

Ráadásul az energiaitalok hozzájárulhatnak a magas vérnyomáshoz. A Journal megállapította, hogy az energiaitalok jelentősen növelik a vérnyomást, és kockázati tényezőt jelentenek a szabálytalan szívverésben.

A legtöbb felnőtt számára a Mayo Klinika szerint körülbelül 400 milligramm koffein (négy csésze kávé) naponta bőven elég. Tehát ha valaki ilyen koktélokat fogyaszt a nap folyamán, a koffein felszaporodhat a szervezetében, ezért álmatlanságot és fejfájást tapasztalhat, egyéb mellékhatások mellett.

Tehát akkor mennyire tilos az alkohol és a koffein keverése?

Az alkalmankénti kávé-martini vagy a vodka és a kóla valószínűleg jó azoknak, akiknek nincs szívbetegségük, de fontos, hogy mindenki korlátozza a bevitelét, és csak alkalmanként igyon belőle.

„Néha elfelejtjük, mit jelent a »mérsékelt« alkoholfogyasztás, és hogy nincs olyan, hogy mérsékelten alkoholos ital – csak a mértékletesség gyakorlata létezik”

– emelte ki Rodriguez.

Ne feledd azt sem, hogy ha valaki koffeintartalmú alkoholos italt iszik, előfordulhat, hogy rosszul alszik, vagy gyomorrontást kaphat, különösen, ha érzékeny a koffeinre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra