Így pihend ki az ünnepeket - Mert igen, ki kell pihenni!

GettyImages-157480920

Ünnepek után sokan érzik magukat lehangoltnak, fáradtnak. Számos praktikát olvasni róla, hogy ez miképp előzhető meg, de vajon miért alakul így? Valamit rosszul csinálunk, vagy ez normális?

Ahogy elmúlnak az ünnepek és kezdetét veszi az új esztendő, elméletileg újult erővel kellene belevetnünk magunkat a munkába, hisz túl vagyunk egy hosszú szabadságon. Ennek ellenére sokunkkal előfordul, hogy fáradtabbnak, lehangoltabbnak érezzük magunkat, mint ünnepek előtt. Még az ágyból sincs kedvünk kikelni, a munkáról már ne is beszéljünk. Furcsa ellentmondás ez, hisz az év vége, a karácsony legtöbbünknek a meghittségről, a pihenésről, a feltöltődésről szól, mégis miért nem csattanunk ki az energiától? Érdekes módon a pszichológusok szerint ez egy teljesen normális és szerencsére átmeneti állapot, amit több tényező is előidézhet.

A felkészülés az ünnepekre kimerítő

Év végéhez közeledve A karácsony mint nagy cél lebeg a szemünk előtt. A lakás feldíszítése, az ajándékok beszerzése, a látogatások megszervezése, a süteménysütés, főzés, mind olyan feladat, amit teljesítenünk kell, hogy tökéletes legyen az ünnep.

Ha nem kezeljük kellő lazasággal, akkor ez elég stresszes lehet, és érzelmileg igen kimerítő.

Sokszor előfordult velem is, hogy túlpörögtem a dolgot, mert meg szerettem volna adni a gyerekeknek azt az élményt, amit nekem is megteremtettek a szüleim, és amire ma is boldogan emlékszem vissza. Ennek eredménye az lett, hogy a lakás ragyogott, a vacsi és a fa időben elkészült, és az ajándékok sikert arattak, én meg teljesen kimerültem, vagy ha valamit nem sikerült befejeznem, azon bosszankodtam hosszasan. Azóta már sikerült elengednem a kényszert, hogy minden tökéletes legyen, és nem zavar, ha nem jut idő mondjuk az ablakpucolásra, mert nem ettől lesz szép és meghitt az ünnep. Ez a felismerés segített, hogy azóta nyugodtabban teljen ez az időszak. 

Fárasztó időszak is lehet a karácsony
Fárasztó időszak is lehet a karácsonytriocean / Getty Images Hungary

Túl sok a program, kevés a pihenés

A másik tényező, hogy sokan ebbe az egy hétbe szeretnék belepasszírozni az összes családi és baráti találkozót, így a sok program mellett nem marad idő a fizikai pihenésre. Gyakran messzire utazunk, ezért korán kell kelni, és későn érünk haza, vagy csak egyszerűen túl sok programot szervezünk. Szakértők szerint érdemes tudatosítani magunkban, hogy mondhatunk nemet is egy-egy olyan meghívásra, amire csak udvariasságból mennénk el, vagy ami nem fér bele a napjainkba, a pihenésre szánt idő csökkentése nélkül. Fontos, hogy legalább ebben a néhány napban találjunk időt magunkra és aludjunk eleget. 

Érzelmileg megterhelő időszak

Ha nem minden rokonunkkal felhőtlen a viszony, akkor érzelmileg is megterhelő lehet egy feszültebb hangulatú családi esemény, amihez próbálunk jó képet vágni, hisz mégiscsak karácsony van. Ha szerencsések vagyunk, és nincs családi konfliktus, akkor is sokunknál előfordulhat, hogy

olyan elvárásokat támasztanak velünk szemben, amiknek nehezünkre esik megfelelni,

vagy mi szeretnénk bizonyítani családtagjaink előtt, és ez a megfelelési kényszer okozza a stresszt, szorongást.

Napfényhiány és sok süti

Fizikai okai is lehetnek a fáradtságnak, lehangoltságnak, ami inkább függ össze a téli időszakkal, mint a karácsonnyal. A kevesebb napfény, rövidebb nappalok befolyásolják a hormonjainkat, és ez önmagában is elegendő ahhoz, hogy előidézze a tüneteket. De a karácsonyi időszak alatt bevitt extra sütemény- és alkoholmennyiség sem segít különösebben, mert megterheli a szervezetünket.

Karácsony után nem könnyű visszarázódni a hétköznapokba
Karácsony után nem könnyű visszarázódni a hétköznapokbaLiubomyr Vorona / Getty Images Hungary

Természetes a lehangoltság karácsony után

Nem sok kutatás van a témában, de a jelenséggel foglalkozó pszichológusok egyetértenek abban, hogy az adrenalin hirtelen lecsökkenésével is összefüggésben lehet a karácsony utáni lehangoltság. Dr. Melissa Weinberg szerint az, hogy egy kiemelt esemény után, amire sokat készülünk, amit régóta várunk, üresnek és lehangoltnak érezzük magunkat, valójában teljesen természetes folyamat, és az egészséges pszichológiai működés jele. Ez az esemény lehet akár egy esküvő, egy régóta tervezett nyaralás, sportolók esetében egy nagy verseny vagy az olimpia.

A felfokozott érzelmi állapot után elménk megpróbál vissza találni a hétköznapok egyensúlyi állapotába, és kicsit túlkompenzál.

A hétköznapok és az ünnepek közötti hatalmas érzelmi kontraszt mellett a lehangoltságunkat az is erősíti, hogy agyunk játszik velünk. Az elmúlt időszak pozitív emlékei felerősödnek, és így akkor is úgy érezzük, hogy de jó lenne visszamenni az időben, ha igazából nem is volt minden a legtökéletesebb.

Mit tehetünk ellene

Az megnyugtató, hogy ez a rossz hangulat jellemzően átmeneti. Kicsit enyhíthetjük, ha elnyújtjuk a karácsonyi időszakot. Nálam január végéig, de néha még utána is teljes díszben van a lakás, és simán hallgatjuk a Jingle Bellst. Amit még tehetünk, hogy olyan tevékenységeket választunk, amik jó hatással vannak a hangulatunkra. Sportoljunk, táncoljunk, találkozzunk a barátainkkal, aludjunk eleget és hallgassunk vidám zenéket. És ha ismét át szeretnénk élni az izgalommal teli várakozás érzését, kezdjünk szervezni kedvesünkkel egy romantikus programot Valentin-napra, vagy akár tervezgethetjük már a nyaralást is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek