Döbbenetes: ennyi évet fiatalodik az agyad, ha két hétig nem internetezel

Suhajda Zoltán
facebookozik-no-okostelefon-tel
Olvasási idő kb. 5 perc

Néhányan önként vállalkoztak arra, hogy két hétre lemondanak a mobilnetezésről. Már ilyen rövid idő alatt is bámulatos a változás.

Mennyi ideig bírod ki internet nélkül? A kérdés nehezebb, mint gondolnánk, hiszen a legtöbben sosem próbáltuk ki. Csippan a telefon, felvillan a képernyő, és már nyúlunk is a telefonunk után. 2024-ben egy átlagos magyar naponta mintegy három órát internetezett, az emberek harmadának ez a kedvenc időtöltése. A megkérdezettek 45 százaléka úgy nyilatkozott, a mobilinternet hiánya elviselhetetlen lenne. Eközben sokan elismerik, hogy túlzásba viszik a netezést, minden második magyar azt érzi, hogy túl sok időt tölt az online térben. 

Nem mindenki bírja net nélkül

Pedig ha lecsatlakozunk a világhálóról, jobban érezzük magunkat, boldogabbak leszünk és javul a koncentrációnk – erre az eredményre jutott egy friss kutatás, amelyet az austini Texasi Egyetemen végeztek. 

A kísérlet pont arról szólt, amit önként csak kevesen mernek megtenni, vagy nincs is rá lehetőségük: hogyan hat az emberre, ha nem internetezik? 

A tanulmány 467 kanadai és amerikai önkéntes bevonásával készült, átlagosan 32 évesek voltak, 63 százalékuk nő. A kutatók véletlenszerűen két csoportra osztották őket, majd az egyik csoportot két hétre megfosztották a mobilinternettől. Ehhez egy olyan alkalmazást használtak, amely kikapcsolja a készüléken a mobil adatkapcsolatot és a wifit. A másik csapat eközben továbbra is korlátozás nélkül használhatta a telefonját bármire.

Két internet nélküli hétnek is óriási hatása van
Két internet nélküli hétnek is óriási hatása vanJustin Sullivan / Getty Images Hungary

Miután letelt a két hét, a szerepek felcserélődtek: az első csoport újra szabadon netezhetett, míg a másodiknál életbe lépett a tilalom. Ez a módszertan azért volt fontos, hogy össze tudják hasonlítani a résztvevők offline és online időszakbeli teljesítményét. 

Fontos részlet, hogy a kutatásban nem vezettek be totális digitális detoxot, nem blokkolták teljesen az internetet. Az alanyok laptopon, asztali számítógépen továbbra is hozzáférhettek a világhálóhoz, csak a mobilinternetet volt tiltott, valamint telefonálni és SMS-ezni is lehetett. Sokat elárul, hogy voltak olyanok, akik nem bírták betartani a szabályokat, és visszacsúsztak a netre. Az eredmények mégis biztatóak. 

Lenyűgöző változást okoz két hét internet nélkül

A résztvevők három alkalommal – a kísérlet kezdetén, közepén és végén – kérdőíveket töltöttek ki és tesztfeladatokat oldottak meg, amelyek a szubjektív jóllétet, a mentális egészséget, és kitartó figyelmet mérték. (A kitartó figyelem hosszú ideig tartó, nagymértékű mentális erőfeszítést igényel, erre van szükségünk minden probléma feltárásához, megértéséhez).

  • A résztvevők 91 százaléka a három terület közül legalább egyben jobban szerepelt, miután megvonták tőlük az internetet. 
  • Az alanyok 71 százaléka számolt be arról, hogy a netszünet után jobb lett a mentális egészsége, mint előtte. 
  • A depressziós tünetek átlagosan nagyobb mértékben javultak, mint amennyire a depresszió kezelésére használt gyógyszerek hatására szoktak. 
  • A kitartó figyelem olyan mértékben fejlődött, ami 10 évnyi, életkorral összefüggő kognitív hanyatlás visszafordításának felel meg.

A kísérlet nem tartott ugyan sokáig, de az már ennyi idő leforgása alatt is látszott, hogy az emberek napról napra jobban érezték magukat, és javult a teljesítményük. 

Miért működik a digitális detox?

Az eredmények láttán a kutatók annak is utánajártak, hogy miért okozott ilyen látványos változást a mobilinternet nélküli életmód.

Kiderült, hogy az emberek jobb híján átváltottak offline üzemmódba, és – láss csodát! – elkezdtek beszélgetni, edzettek, túráztak.

A túlzásba vitt médiafogyasztás visszaszorult, eltűnt a tartalmak vég nélküli görgetése. Kis mértékben javult az alvásuk, és úgy érezték, erősebbek a társas kapcsolataik, valamint jobban kézben tartják a dolgaikat. 

Egyszerű a képlet: internet nélkül előtérbe kerülnek az offline tevékenységek
Egyszerű a képlet: internet nélkül előtérbe kerülnek az offline tevékenységekkaretoria / Getty Images Hungary

„Az okostelefonok drasztikusan megváltoztatták az életünket és a viselkedésünket az elmúlt 15 évben, de az alapvető emberi pszichológia ugyanaz maradt – mondta Adrian Ward, a kutatás vezetője. – A nagy kérdésünk az volt, vajon alkalmazkodtunk-e ahhoz, hogy állandóan mindennel kapcsolatban legyünk? Az adatok azt sugallják, hogy nem.”

A világháló a mindennapjaink része, de tudod, mi történne, ha az egész világon leállna az internet? 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek