Kétségtelen, hogy a szaharai porviharok károsan befolyásolják a magyarországi napelemes energiatermelést – derül ki a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont kutatásából, amelyről az Infostart számolt be. „Egy-egy porvihar hatására a kiesés több száz megawatt, olykor egy gigawatt is lehet, de nem csupán a por miatt, hanem a porviharos esemény kialakulásához vezető felhőzet miatt is” – mondta Varga György, az intézet kutatója.
Nehéz kiszámítani az időjárási jelenség hatásait
Hogy pontosan milyen mértékű a porviharok hatása, az több tényezőtől is függ. „A legfőbb problémát az okozza, hogy a légköri pornak a teljes sugárzási mérlegben betöltött szerepe előre nehezen számszerűsíthető” – részletezik a tudósok a kutatásban.

Egy-egy porfelhőben ugyanis többféle összetételű, alakú és színű anyag lehet. Ezek más optikai tulajdonságokkal rendelkeznek.
A sötétebb színű szemcsék – például hematit, goethit – több sugárzást nyelnek el, lokálisan fűtő hatásúak, míg a világosabbak esetében a hőmérséklet-csökkenést eredményező visszatükrözés (pl. sókristályok) és szórás (például kvarc) a domináns.
Ráadásul a szaharai homok hatásához hozzáadódik, vagy módosítja azt a légköri por. Így még nagyobb kiterjedésű felhőtakaró jöhet létre. Az is komoly probléma, hogy a jelenleg használt modellek ezeket a kölcsönhatásokat tudják a legkevésbé megbízhatóan előrejelezni. Pedig ez kifejezetten komoly gazdasági és pénzügyi kérdés. „A porviharok során a besugárzás csökken, ez pedig együtt jár az energiatermelés csökkenésével – ennek mértékét nemcsak az ellátásbiztonság miatt, hanem gazdasági okok miatt is fontos lenne ismerni és előrejelezni” – hangsúlyozták a kutatók. Már csak azért is, mert szakértők szerint „a jövőben egyre több porviharra van kilátás az éghajlatváltozás következtében”.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés