Új forintot használhatunk mától: ezt a címletet bocsátotta ki az MNB

forint-kibocsat (3)
Olvasási idő kb. 2 perc

Új emlékérmét bocsát ki a mai nappal 3000 forintos névértékkel a Magyar Nemzeti Bank. Azt is megmutatjuk, hogyan fog kinézni a vadonatúj forintérme.

A Magyar Nemzeti Bank „Pannonhalmi Bencés Főapátság” megnevezéssel bronzpatinázott színesfém emlékérmét bocsát ki a mai naponírja honlapján az MNB. Az új forint apropója a világörökség részét képező Főapátság szerzetestemplomának középkori újjáépítésének és felszentelésének 800., valamint a nemzeti emlékhellyé avatásának 10. évfordulója.

Az új forintról ezt árulta el az MNB

A Pannonhalmi Bencés Főapátság a magyar kereszténység fontos szimbóluma. Ezeréves múltra tekint vissza, a világ egyik legnagyobb szerzetesi könyvtárának ad otthont. A monostort 996-ban Géza fejedelem alapította Tours-i Szent Márton tiszteletére. A felszentelt templom többször leégett, a történelmi események miatt háromszor újjá kellett építeni. 1224-ben, 800 évvel ezelőtt állították helyre és szentelték fel. 2014-ben nemzeti emlékhellyé nyilvánították.

Új forintot bocsát ki az , a Pannonhalmi Bencés Főapátság látható rajta
Új forintot bocsát ki az , a Pannonhalmi Bencés Főapátság látható rajtaMNB

A „Pannonhalmi Bencés Főapátság” bronzpatinázott színesfém 3000 forint névértékű emlékérme a 11. darabja a hazai nemzeti emlékhelyeket bemutató sorozatnak. Az érme egyik oldalán egy, a teljes emlékhelyet bemutató kép, vagyis a Főapátság, míg a másik oldal egy a helyhez köthető karakterre fókuszál, jelen esetben Stremeny Géza Pannonhalmi Szent Mórt ábrázoló szobra, vele együtt ábrázolják a pannonhalmi Szent Márton-bazilika egyik támasztó pillérét. Az előlap szélén található körgyűrűn körben felirat látható, fent a „MAGYARORSZÁG”, lent a „2024” verési évszám és a „BP.” verdejel, bal oldalon a „3000 FORINT”.

A másik oldala Stremeny Géza Pannonhalmi Szent Mór szobrát ábrázolja
A másik oldala Stremeny Géza Pannonhalmi Szent Mór szobrát ábrázoljaMNB

A hátoldal alján, lent középen a magyar bencések címere, a jobb oldalon Bitó Balázs tervezőművész mesterjegye található. Itt a felirat a következő:„PANNONHALMI BENCÉS FŐAPÁTSÁG” és a „NEMZETI EMLÉKHELY”.

Az emlékérme réz (90 százalék) és cink (10 százalék) ötvözetéből készült, súlya 18,40 gramm, átmérője 37 miliméter. Korlátozott, 10 ezer darabos példányszámban jelenik meg, mától kapható a készlet erejéig.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek