Elfogytak a magyar fodrászok! Ki fogja levágni a hajunkat?

Vermes Nikolett
GettyImages-531366959

Rossz híreink vannak: lemondhatunk a jó frizuráról. Az elmúlt évek alatt nagy volt a visszaesés a szakmában. Tudnak még hajat vágni a fodrászok hús-vér emberen?

Az árak duplájára emelkedtek, de cserébe a szolgáltatás minősége nem lett jobb. Érthető, hogy jobban járunk, ha egy kis gyakorlással magunk kezdünk otthon fodrászkodni. Ezt tudja a szakma is, ezért egyre többen mennek házhoz. Úgy fest, hogy új korszak kezdődött a fodrásziparban.

Duplaannyiba kerül egy alkalom

Sok helyen az 7000 forintos vágást 14 000 forintra emelték, és ez még csupán egy alapszolgáltatás. Egy komplett alkalom, mosással, vágással, festéssel, szárítással, akár 60 000 forintba is kerülhet. Vidéken ez elképzelhetetlen, azonban a viszonyításhoz képest a kisebb városokban is sokat emeltek a fodrászok. Országosan átlagosan 20 százalékról beszélünk. Ennek oka, hogy az energiaválság miatt nemcsak a szalonok rezsiára nőtt meg, hanem az alapanyagoké is. Vannak fodrászcikkek, amik 100 százalékkal lettek drágábbak.

Az otthoni fodrászkodás az új trend /Fotó: GettyImages
Az otthoni fodrászkodás az új trend /Fotó: GettyImages

Új stratégiát váltottak a fodrászok

A szalon- vagy székbérlés miatt egy fodrász bevételének csupán a felét teheti zsebre. A többi megy az adóra, a rezsire, a bérleti díjakra és az alapanyagokra. Vannak, akik az adóval csalnak, így a szabadságuk kockáztatása árán feketén dolgoznak, hogy megtartsák a kuncsaftokat. Mások inkább házhoz járnak, ezzel minimumra csökkentik a rezsivel kapcsolatos kiadásokat, míg a bérleti díj teljesen kiesik. Csak így tudják megtartani a korábbi árszabást. Hiszen az emberek egyre nehezebben tudják megfizetni a fodrászokat. Ezért a vendégek is új cselt vetnek be. Sokan inkább ritkábban mennek fodrászhoz, és a köztes időszakban maguk gondoskodnak az otthoni hajvágásról vagy festésről. A Covid erre remekül megtanította a magyart. 

Mi a megoldás?

Elképzelhetetlen, hogy teljesen eltűnjenek a fodrászszalonok, bár valóban sorra zárnak be ezek a helyek. A szakma a képzések területén látja a megoldást. Olyan mesterfodrászokat akarnak kinevelni, akiknek szívesebben fizetnek nagyobb összeget a vendégek, hiszen maximálisan elégedettek lehetnek. Ehhez viszont évek kellenek, jó esetben 2030-ban már azok a szakemberek fognak házhoz jönni vagy a szalonokban dolgozni, akikhez élmény lesz járni szépülni. Optimális esetben további nagy drágulás sem várható a piacon, így visszaállhat a régi rend. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek