Jorge Mario Bergoglio – Ferenc pápa, vagy egyszerűen Franciscus – ahogy életében és a sírfeliratán is kérte, hogy nevezzék, nem csak a római katolikus egyház feje volt. Mély humánumával, a globális felmelegedés elleni harcával, a digitális világ előnyeire és hátrányaira való szakavatott reakcióival a XXI. század egyházának reformfolyamataival az egyetemes világ elismerését is kivívta.
Néhány gondolat Ferenc pápától, ami megmagyarázza, hogy celebbé is vált:
„Mindig szerettem focizni. A labdajáték szépsége épp abban rejlik, hogy másokkal együtt játszunk, egymásnak passzoljuk a labdát, ezáltal megtanulunk akciót építeni, egyszerre fejlődni egyénileg és csapatba olvadni.”
„A szex az egyik legszebb dolog, amit Isten adott az embernek.”
„Az ősrobbanás, amelyet ma a világ keletkezésének tartanak, nem mond ellent Isten teremtő beavatkozásának, sőt, éppen ellenkezőleg, megköveteli azt.”
„A Föld tiltakozik a rosszért, amit mi teszünk vele, mert felelőtlenül használjuk, és visszaélünk az Isten által rárakott javakkal.”
„Ha el akarjuk sajátítani a béketeremtés képességét, illetve az ehhez szükséges erőt, maradjunk kicsinyek. A keresztények nem törekedhetnek visszafelé a történelemben, a történelem és a kegyelem áramlása alulról felfelé halad, mint a gyümölcsöt hozó fa nedve.”
„A gyűlölet, a megosztottság és a bosszú nem tesz mást, mint megmérgezi a reményt, és mindentől megfoszt bennünket, amit talán meg akarunk védeni – amit szeretünk.”

„Új kritériumokat és módszereket kell meghatároznunk annak érdekében, hogy a nők egyre teljesebb résztvevői és szereplői legyenek a társadalmi és egyéni élet különböző területeinek, egyre nagyobb súlya legyen szavuknak, és egyre nagyobb tekintéllyel bírjanak.
„A populizmus jellemző szónoklatai a félelemre, mindenek előtt a másoktól való félelemre épülő ígéretekre alapoznak, és innen csíráznak ki a diktatúrák és a háborúk.”
Bűneink és gaztetteink igazolásául Istenre hivatkozni az elképzelhető egyik legszörnyűbb dolog. A rossz ellen rosszal küzdeni elkerülhetetlenül a legrosszabbhoz vezet.
„A remény, az optimizmus – az életben elfoglalt alapállás. A remény ennél messzebbre megy. A remény az a horgony, melyet az ember a jövőbe vet, hogy megtartsa a kötelet, amelynél fogva odahúzhatja magát a célhoz.”
„A digitális világban működő algoritmus végső soron azt igazolja, hogy gondolataink és az akaratunkból fakadó döntéseink sokkal konvencionálisabbak, mint gondolnánk. Bizonyos szempontból könnyen megjósolhatóak és éppoly könnyen manipulálhatók – nem úgy a szívünk.”
„A gyengédség nem jelent gyengeséget – épp, hogy benne rejlik az igazi erő.”
(Az idézetek Ferenc pápa emberiségnek szánt hagyatékából, a Remény c. könyvből származnak. Azt akarta, hogy csak a halála után jelenjen meg, de végül a világ állapota miatt engedélyezte a korábbi megjelenést – ami végül mégiscsak majdnem egybeesett halálával.)
Ferenc pápa sokszor meglepte az embereket. Ha érdekel egy összeállítás az ilyen alkalmakról, ezt a cikket ajánljuk.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés