Lehet, hogy a párod cinikus depresszióban szenved? Így ismerd fel a jeleket

egyedul maganyos felelem depresszio liftben

Senkinek nem újdonság, hogy az élet nehéz és stresszes lehet, de az, hogy hogyan kezeljük ezeket a helyzeteket, gyakran meghatározza, hogy milyen eredményeket érünk el. Ha nem vagyunk képesek megbirkózni azzal, amit az élet elénk sodor, akkor számos pszichés tünettől szenvedhetünk, és végül depresszióba eshetünk.

A depresszió már önmagában sem jó dolog, de ha ehhez még nagy fokú cinizmus is társul, akkor az egyenesen elviselhetetlen. Akár mi leszünk ilyenek, akár a környezetünkben él valaki cinikus depresszióval, fel kell ismerni, és tenni kell ellene.

Manapság egyre gyakoribb az úgynevezett cinikus depresszió, amely egyfajta krónikus neheztelés, ami mellé párosul a harag, a felfújt egó és az irigység is. Egyáltalán nem hangzik jól, pláne, ha egy olyan emberrel élsz együtt, aki ezekkel a negatív tulajdonságokkal rendelkezik. Ráadásul a cinikus depresszióra utaló jeleket nem is olyan egyszerű felismerni.

A depresszió emberek millióit érinti, a cinikus depresszió jóval kevesebbet
A depresszió emberek millióit érinti, a cinikus depresszió jóval kevesebbetLumezia / Getty Images Hungary

Akik szerint kizárólag önös érdekek mozgatják az embereket

A cinikus szó jelentését jól ismerjük: olyan személy, aki nem hisz az emberi jóságban és őszinteségben, kiábrándult, és ezért bizalmatlan. A cinizmus eredetileg az ókori görög cinikusok filozófiai iskoláját jelentette. Jelenleg viszont a szó olyan személyek nézeteire utal, akik szerint kizárólag önös érdekek mozgatják az embereket.

A cinikus ember csak a saját érdekeivel foglalkozik, és jellemzően figyelmen kívül hagyja az elfogadott vagy megfelelő normákat. Ehhez kapcsolódóan a cinikus depresszió sem egy kellemes jelenség. Az orvostudomány szerint a gyógyszeres kezelés sokak számára hatástalan, sőt, sokan még gúnyolódnak is azon, hogy ezen a gyógyszer képes lenne segíteni. A pszichológusok szerint, ha ezek az emberek egyáltalán elkezdenek terápiára járni, az sem őszinte, és főleg nem a mögöttes depresszió miatt teszik. 

A cinikus depresszióban szenvedők nem is érzik magukat depressziósnak, hatalmas mennyiségű adrenalin dolgozik bennük, ami átmenetileg energiát és önbizalmat ad, de ez csak az arckifejezéseikben és a testbeszédükben nyilvánul meg.

Az adrenalin hatása hasonló az amfetaminhoz. Először energiát ad, majd összeomlanak tőle, és rosszabbul érzik magukat, mint előtte. Az összeomlás fokozza a további adrenalin utáni keresést, hogy kiemelje őket az érzelmi gödörből.

A depresszió emberek millióit érinti

Az amerikai szakmai szervezet (ADAA) szerint „az összes amerikai felnőtt körülbelül 18 százaléka szenved valamilyen szorongásos rendellenességtől vagy depressziótól”. A szorongásos zavarok, a depresszió és a kapcsolódó mentális zavarok sikeresen kezelhetők, de a legtöbb ilyen betegségben szenvedő ember nem kér olyan orvosi kezelést, amely segítene depressziómentes életet elérni.

A cinikus ember csak a saját érdekeivel foglalkozik
A cinikus ember csak a saját érdekeivel foglalkozikJosef Lindau / Getty Images Hungary

A depresszió emberek millióit érinti, a cinizmussal társuló depresszió azért kevesebbet. Sokszor előfordul, hogy egy olyan személy, akinél már diagnosztizáltak depressziót, azt tapasztalhatja, hogy mentális egészségi állapota cinikus gondolkodásmódot okoz. Egy, a Psychiatric Newsban megjelent tanulmány megállapította, hogy a cinikus személyiségeknél ötször nagyobb volt a depresszió kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknél nem volt ilyen személyiségjegy.

A cinikus gondolkodásmód különböző módon jelenhet meg

A cinikusság lényegében azt jelenti, hogy nem tudsz megbízni a körülötted lévők szándékaiban. Például, ha valaki valami pozitívat tesz érted, akkor azt gondolhatod, hogy valójában önzőbb cél áll a tettei mögött. 

Egy amerikai szatirikus egyszer azt írta: „A cinikus az az ember, aki, ha virágszagot érez, körülnéz, hogy lát-e koporsót.”

Hát így valahogy… A cinikus gondolkodásmód különböző módon jelenhet meg, és a tünetek is nagyon változóak. Hogy miből ismerheted fel mégis? Csak néhány példa:

  • a közösségi hálózatokon közzétett fotók, amelyeket általában aranyosnak találnak az emberek, a cinikus embernek felháborítónak tűnhet
  • a cinikus depresszióban szenvedő nem viseli el a bókot, azt gondolja, hogy amit mondanak neki kedvességből, az mind hamis
  • mindig a legrosszabb eredményre számít, ha nehéz helyzettel vagy körülményekkel szembesül
A cinikus depresszió jelei nehezen felismerhetőek
A cinikus depresszió jelei nehezen felismerhetőekfizkes / Getty Images Hungary

Álarc mögé rejtik magukat

Az ilyen emberek viszont képesek felvenni egy nyugodt álarcot. Ezzel átmenetileg elnyomják a depresszió fájdalmát. A betegségben szenvedők általában felfújt egójukkal vagy önigazságukkal kompenzálják a csalódottságukat, ami lehetővé teszi számukra, hogy lenézzenek másokat.

A feltételezett felsőbbrendűség elméjük szerint igazolja a manipulációt vagy a kizsákmányolást.

Minél nagyobb az egó, annál kevésbé érzik magukat hitelesnek, ami gyakran arra készteti őket, hogy az alkoholhoz vagy a drogokhoz nyúljanak. Ezek nélkül az álarcok nélkül a betegek képtelenek megnyugtatni magukat, ha idegesek, felvidítani magukat, amikor levertek, és növelni önértékelésüket, amikor az alacsony. Mivel a legtöbb érzelemszabályozás megszokott, új szokásokat kell kialakítaniuk.

A cinikusan depressziós ritkán vallja be, hogy depressziós. A kudarcaikért és rossz érzéseikért inkább mást valaki hibáztat.

Viszont ahhoz, hogy ezt legyőzze, nemcsak sok időre, de a szerettei támogatására, önmagába vetett hitére és persze szakember segítségére is szükség van.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra