Ezzel a betegséggel diagnosztizálják félre a nőket a legtöbbször

Pásztor Liliána
GettyImages-583332936
Olvasási idő kb. 2 perc

Az autizmus diagnózisa hagyományosan a fiúk tüneteire szabott, ami jelentősen torzítja a statisztikákat és a diagnosztikai eljárások menetét. Egy 2020-as kutatás szerint a fiúkat tízszer nagyobb eséllyel diagnosztizálják autizmussal, míg egy 2023-as tanulmány szerint a lányok és nők 80%-át először más mentális zavarokkal diagnosztizálják, mielőtt valóban felismernék a rendellenességet.

Miért diagnosztizálnak több autista fiút, mint lányt? Az orvosi kutatások és diagnosztikai módszerek sokáig kizárólag a fiúk tüneteire fókuszáltak, így a lányokat gyakran félrediagnosztizálták szorongással, evészavarral vagy borderline személyiségzavarral. Gina Rippon új könyve, az Off the Spectrum: Why the Science of Autism Has Failed Women and Girls rávilágít arra, hogy a tudományos közösség milyen mértékben hagyta figyelmen kívül az autizmus nőknél előforduló tüneteit és formáit.

A késői diagnózis

Gina Rippon, a kognitív neuroimaging professzora, kutatásában kimutatta, hogy az autizmust vizsgáló több mint 120 agyi képalkotó tanulmány közül 70%-ban kizárólag férfiakat vizsgáltak, és az összes résztvevő kevesebb mint 10%-a volt nő. Ez a torzítás hosszú időn át fenntartotta azt a tévhitet, hogy az autizmus elsősorban a fiúkat érinti.

Az autista lányokat általában évekkel később, de esetenként az is előfordul, hogy sosem diagnosztizálják
Az autista lányokat általában évekkel később, de esetenként az is előfordul, hogy sosem diagnosztizáljákBernard Bisson / Getty Images Hungary

Az egyik fő probléma az, hogy a diagnosztikai módszerek a fiúkra jellemző tüneteket keresnek: a feltűnő viselkedésbeli eltéréseket, például a dühkitöréseket vagy az impulzivitást. Ezzel szemben az autista lányok gyakran csendesebbek, visszahúzódóbbak, és igyekeznek beilleszkedni a társadalmi elvárásokba – ezt nevezik "kaméleonhatásnak". Emiatt sok esetben nem ismerik fel náluk az autizmust, hanem szorongásként vagy depresszióként diagnosztizálják. Rippon szerint az autizmus jobb felismerése érdekében a kutatásoknak és az orvosi gyakorlatnak is változnia kell. Az érzékenyebb diagnosztikai módszerek és a társadalmi szemléletváltás segíthet abban, hogy az autista lányok és nők végre pontosabb diagnózist kapjanak – és ezzel együtt a megfelelő támogatást is.

Ha több autizmussal kapcsolatos tévhitre is kíváncsi vagy, figyelmedbe ajánljuk az Autisták Országos Szövetségének elnökével készült videónkat is!

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek