Évről évre növekszik az allergiás gyerekek száma. Hogy miért, arra csak gyanakodni lehet. Lássuk, mire tippelnek az allergológusok.
Az első
Körülöttünk egyre több az allergén, vagyis a kóros immunfolyamat beindítója A parlagfű, a padlószőnyegben csücsülő házipor-atka, a tapétákban lakó penészgomba, a különböző, titkos kémiai összetevőket tartalmazó mosó- és tisztítószerek. Meg az állati szőrök. Na ne, mondhatod erre. Por is, penész is, macska, sőt kutya is volt mindig az ember mellett. Akkor meg?
A második
Sok, korábban veszélytelen, sőt egészségesnek gondolt anyag is allergénné változott. Például a méz a virágpor miatt, a tej a tejcukor és a tejfehérje miatt. Hogyan lehetséges ez? Úgy, hogy a régóta körülöttünk lévő részecskék szerkezete megváltozott. Például a kipufogógáz szilárd részecskéi a virágporszemcsékre rátapadva megváltoztatják azok felszínét.
A harmadik
Bizonyos mennyiségű koszra szüksége van a szervezetnek. A túlzásba vitt higiéné miatt a gyerekek immunrendszere nem tud hozzászokni a támadásokhoz. Ezért van az, hogy a jómódú, steril körülmények között élő gyerekek gyakrabban lesznek allergiások. A csecsemőkoruktól sok bakteriális és vírusos fertőzésen áteső kicsik ritkábban. A tudomány ma úgy tudja, hogy a normális immunglobulin-termelés beindításához szüksége van a korai fertőzésekre.
A sor a bőrallergiával kezdődik
Elég tipikus a sorrend, ahogy a gyerekből szinte mindenre allergiás felnőtt lesz. Az egymás után jelentkező allergiák sorában leggyakrabban valamilyen bőrallergia, ekcéma az első, amely már a csecsemőknél sem ritka. Majd jelentkezik az asztma – úgy 3 éves kor körül. A következő állomás a szénanátha 6 évesen. Majd kiskamaszkorban a generalizált allergia. Az első három évben az allergia közvetlen kiváltó oka legtöbbször valamilyen táplálék. Leggyakrabban a tojás, a hal, a rák, az olajos magvak (mint pl. a mogyoró, a dió), a szója és a búza. De gyerekek esetében a táplálékallergia kiegészülhet még a tehéntejjel, az eperrel és a málnával. A táplálékallergia súlyosabb tünetei: kiütések, hasmenés, hányás, esetleg szédülés, ájulás.A „felejtsd el!”-lista
Azokban a családokban, ahol mindkét szülő, esetleg a testvér is allergiás, néhány megelőző intézkedést ajánlatos betartani.„Felejtsd el”-lista:
Cigaretta
Ne gyújts rá a terhesség és a szoptatás alatt, és legyen teljesen dohányfüstmentes környezet a születés után. Ne ragozzuk, felejtsétek el a dohányzást!
Házikedvencek
Bármennyire fájdalmas is, veszélyeztetett családoknál a lakásban ne tartsatok cicát, kutyát, állatot!
Tartósítószerek
Lehetőleg otthon készített, tartósítószer-mentes és színezetlen ételeket adj kicsi gyerekednek!
Enzimes (Bacilus subtilusból készült) mosóporok
Apró porszemcséinek belégzése okozhat allergiás eredetű nehéz légzést. A ruhában maradó mosószermaradék a bőr tartós irritációját, csalánkiütést, ekcémát okoz.
(Írásunkat folytatjuk: hogyan közelíti meg ezt a betegséget a természetgyógyászat?)