Akinek könnyen elterelődik a figyelme, annak az autóvezetés különösen nagy kihívás jelenthet. Zsúfolt forgalomban közlekedni eleve stresszes feladat, egyszerre kell ügyelni a többi autóra, a lámpákra, a táblákra, a figyelmetlen gyalogosokra, de van egy olyan idegrendszeri eltérés, ami miatt veszélyesebb lehet a vezetés.
Az ADHD ronthatja a vezetési képességeket
Kutatások szerint azok az emberek, akik ADHD-val, azaz figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élnek, nagyobb valószínűséggel okoznak autóbalesetet, és az átlagnál gyakrabban kapnak közlekedési bírságot, mint azok, akiknek nincs ilyen rendellenessége. A különbséget főként az okozza, hogy az ADHD befolyásolhatja a koncentrációt, a külső ingerek kezelését, valamint a figyelemelterelő tényezők mellőzését, ami hatással lehet a vezetésre.

Az ADHD-ra jellemző impulzivitás is okozhat problémát az utakon: gyorshajtáshoz, meggondolatlan manőverekhez vagy a közlekedési szabályok megszegéséhez vezethet. Ez nyilvánvalóan növeli a balesetek kockázatát.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy ADHD-val nem szabad volán mögé ülni, vagy minden figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élő veszélyesen vezet.
De ha valaki tudja magáról, hogy van ilyen zavara, annak érdemes ezt figyelembe véve autóznia.
Aki ennek tudatában közlekedik, könnyen előfordulhat, hogy biztonságosabban vezet, mint akinek nincs semmilyen hasonló egészségügyi problémája, de agresszíven viselkedik az utakon, a mobiltelefonját nyomkodja menet közben, vagy fáradtan ül volán mögé.
Így lesz biztonságos az autóvezetés ADHD-val
Akinél ADHD-t diagnosztizáltak, vagy könnyen elterelődik a figyelme, ezeket a tippeket megfogadva biztonságosabbá teheti az autóvezetést.
- Legyen minél kevesebb zavaró, a figyelmet elterelő tényező az autóban.
- A mobiltelefon használata minden sofőr számára tiltott, de aki ADHD-vel ül volán mögé, kapcsolja ki az értesítéseket is, hogy az állandó jelzések ne zavarják az összpontosítást. Érdemes mellőzni a zenét és a hangoskönyveket is.

- A multitasking kockázatos lehet az autóban, különösen a figyelemzavaros sofőröknek, ezért lehetőleg ne egyenek vagy igyanak vezetés közben, inkább álljanak meg, ha éhesek vagy szomjasak.
- A figyelemelterelő tényezők egyénenként eltérőek lehetnek, ezért sokat segíthet, ha az ADHD-s sofőr megfigyeli magát, nála milyen dolgok okoznak problémát. Így sokkal könnyebb megszüntetni a kiváltó okokat.
- Hasznos lehet arra tréningezni az agyat, hogy megbarátkozzon a lassabb és unalmasabb vezetéssel; hiába szeretne gyorsan és hatékonyan haladni, hozzá kell szoknia ehhez a „kényelmetlen” helyzethez.
Bár az ADHD-s járművezetőknek csak egy része tapasztal nehézségeket a közlekedés során, nagyon fontos a pontos diagnózis felállítása és a megfelelő kezelés. Egyes országokban külön előírások vonatkoznak az ADHD-s sofőrökre.
Az Egyesült Királyságban például be kell jelenteni a jogosítványok és járművek nyilvántartásával foglalkozó hivatalnál (DVLA), ha valakinek a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavara befolyásolja a vezetési képességeit. Akiről kiderül, hogy az állapota miatt autóbalesetet okozott, és előzetesen elmulasztotta a bejelentést, azt akár ezer font (478 ezer forint) bírsággal is sújthatják.
Az ADHD a népesség mintegy 5 százalékát érinti, ezek a jelei.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés