Mitől foltos a bőröm?

Ahogy telnek az évek, a tükörbe pillantva egyre gyakrabban találkozhatsz barnás, sárgás foltokkal a bőrödön, amelyek lehetnek az öregedés, de a káros UV-sugárzás tünetei is.

Az efféle szeplők, elsötétedett foltok leggyakrabban jóindulatú elváltozások, bizonyos esetekben azonban komolyabb veszélyt, akár rákos daganat kockázatát is rejthetnek magukban. Az Elemental írása segít megkülönböztetni egymástól a bőrelváltozások különböző típusait.

A bőrelváltozásoknak négy fő fajtáját különböztetjük meg – magyarázza dr. Suzanne Olbricht, a bostoni Israel Deacones Orvosi Központ vezető dermatológusa. Mindegyiknek vannak csak rá jellemző sajátosságai, melyek alapján könnyen azonosíthatjuk őket. A foltok általában harmincéves kor után kezdenek megjelenni, de olykor már fiatalabb korban is felbukkanhatnak.

Cseresznyeangióma

Más néven véranyajegy. Ez rendkívül gyakori bőrprobléma, a harmincon felüli férfiak és nők többségénél megfigyelhető. Kezdetben egy-két folt jelentkezik – leggyakrabban a törzsön, de a test más részein is felbukkanhatnak –, majd az évek előrehaladtával egyre szaporodik a számuk. A cseresznyeangióma apró, néhány milliméteres élénkpiros vagy bíborvörös, anyajegyszerű kitüremkedés, melynek oka a kapillárisok megnövekedése az öregedés, esetleg egy sérülés, terhesség vagy genetikai hajlam következtében.

Cseresznyeangióma
CseresznyeangiómaObencem / Getty Images Hungary

Időskori szemölcs

Más néven szeborreás keratózis. Ezek kerek vagy ovális, szemölcsszerű, viaszos kinövések, melyek gyakran csoportosan jelennek meg a bőrön. Színük általában világos- vagy sötétbarna, méretük az egészen aprótól a pár centisig változhat, előfordul, hogy viszketést okoznak. Általában negyvenéves kor fölött bukkannak fel, megjelenésük pontos oka nem ismert, de gyakran genetikai hajlam, családon belüli öröklődés is szerepet játszik benne. Mind a véranyajegy, mind az időskori szemölcs jóindulatú bőrdaganat, amelyek nem károsítják a bőr egészségét, ezért nem szükséges fellépni ellenük. Ha kellemetlenséget okoznak, bőrgyógyász által fagyasztásos vagy lézeres úton eltávolíthatók.

Aktinikus keratózis

Ennek oka nem az öregedés, hanem a nap káros UV-sugárzása. A napfénynek gyakran kitett bőrfelületeken (az arcon, a fülön, a kézen, a nyakon) lassan növekedve, évek alatt alakul ki, és főleg 40 éves kor felett jelentkezik. A bőrön érdes, hámló, száraz felszínű, általában 2-2,5 centinél kisebb, vöröses színű elváltozásként jelenik meg. Gyakran viszkető, égető érzés jelentkezik az elváltozás körül. Az aktinikus keratózis többségében ártalmatlan, az esetek 5-10 százalékában azonban bőrrákká fejlődhet, ezért mindig keresd fel a bőrgyógyászodat, ha észleled magadon a tüneteket. Az AK szintén könnyen eltávolítható orvosi beavatkozással, fagyasztással vagy lézeres módszerrel.

Öregségi foltok

Lentigo senilis vagy lentigo solaris, melyek oka a bőrben található pigmentanyag, a melanin túltermelődése. Az UV-sugárzásnak kitett bőrfelületen található pigmentsejtek az évek során károsodnak, és ez abnormális működéshez vezet. Ezek az apró, lapos felületű, barnás-feketés foltok szintén teljesen ártalmatlanok. Leggyakrabban 40 év felett jelennek meg, a hatvanas korosztályban pedig szinte mindenki rendelkezik már néhánnyal. A világosabb bőrűeknél és a szeplősöknél valamivel gyakrabban jelentkezik, de minden bőrtónuson megjelenhet. Lézeres úton eltávolíthatók, de gyakran már az is segít, ha különböző bőrvilágosító krémekkel elfeded őket. Sajnos gyakran az ártalmatlan öregségi foltok nehezen megkülönböztethetők a káros, bőrrákot jelző foltoktól, ezért különösen fontos az alapos orvosi vizsgálat.

Ha hasonló bőrelváltozást észlelsz magadon, minden esetben az a leghasznosabb, ha bőrgyógyász tanácsát kéred, aki képes megállapítani, hogy pontosan milyen elváltozásról van szó, és jelent-e bármilyen veszélyt. Az esetek legnagyobb többségében teljesen ártalmatlan jelenségről van szó, de jobb az óvatosság.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek