A több nikotin valójában segíthet a leszokásban

A nikotin talán az egyik legelterjedtebb addiktív anyag, ezért meglepő lehet, hogy a dohányzásról való sikeres leszokáshoz nem kell arra törekednünk, hogy minél kevesebb nikotintapaszt használjunk. Egy kutatás szerint azonban pont ez a helyzet.

A különböző nikotinpótló terápiák (NRT) több mint 20 éve segítenek embereknek megszabadulni a cigarettától. Van, ahol a nikotinpótlók recepthez kötöttek, máshol bármelyik drogériában vagy gyógyszertárban beszerezhetjük azokat. De vajon melyik nikotinpótló a legjobb? A The Conversation vizsgálta a különböző módszerek hatékonyságát.

Egy kis segítség a nikotinpótlók használatához

Inkább kettőt, mint egyet

Növeli a leszokás hatékonyságát, ha többféle módszert is alkalmazunk. A tapasz szuper, de még jobb hatást érhetünk el, ha mellette használjuk a hasonlóan működő rágót, inhalátorokat vagy cukorkát.

Segít, ha van átfedés

Érdemes elkezdeni ezek alkalmazását néhány héttel az előtt, hogy teljesen letennénk a cigit. Annak ellenére, hogy a legtöbben aznap kezdik el használni a különböző nikotintartalmú szereket, amikor abbahagyják a dohányzást, valójában növeli a sikeres leszokás esélyét, ha már korábban belevágunk ebbe.

Ne fukarkodj a nikotinnal

Ha nagyobb dózisban alkalmazzuk a nikotinpótlókat az bizonyos esetekben segíti a leszokást. Vizsgálatok eredményei szerint nagyobb sikerrel szoktak le azok az emberek, akik 4 mg nikotint vittek a szervezetükbe az NRT alkalmával, mint azok, akik csak 2 mg-ot. A nagyobb dózis különösen azok számára lehet hasznos, akik átlagosan napi 20 szál cigarettát szívtak el. Az eredmények szerint a 21 vagy 25 mg nikotint tartalmazó tapaszok növelik a sikeres leszokás esélyét a 14 vagy 15 mg-os tapaszokkal szemben.

Ezek tudatában nem is olyan nehéz leszokni
Ezek tudatában nem is olyan nehéz leszokniFahroni / Getty Images Hungary

Hogy is van ez?

Számos oka van annak, hogy a fenti tippek segítik a leszokást. Először is a terápiás eszközök hatására a cigarettázás kevésbé lesz élvezetes. A dohányosok a cigizést kellemesnek találják, hiszen a szervezetbe kerülő nikotin a boldogság érzéséért felelős dopamin hormont szabadít fel. Az agy könnyen hozzászokik ehhez, így amikor a dohányos egy ideig nem gyújt rá, kellemetlen tünetek, alvási problémák, hangulatingadozás jelentkezik. A nikotinpótló terápia alternatív nikotinforrásként funkcionál, így az agy kevésbé drasztikusan reagál a cigaretta hiányára, tehát a tünetek csökkennek. Ha azelőtt elkezdjük alkalmazni a nikotinpótló eszközöket, hogy felhagynánk a dohányzással, az agyi receptorok már fel lesznek töltve nikotinnal, így sokkal kevésbé élvezetes élményt ad, amikor valóban rágyújtunk.

Másodszor, az NRT egy sokkal biztonságosabb módszere annak, hogy a nikotin a szervezetbe kerüljön. Dohányzáskor számos más vegyi anyagot is belélegzünk, azonban ezek közül sok egyáltalán nem szerepel például a nikotintapasz összetevői között. Eddigi vizsgálatok egyáltalán nem találtak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy az alternatív módszerek utasítás szerinti alkalmazása okozhatna túladagolást.

Feleslegesen attól tartani, hogy ha a dohányzásról sikerül is leszokni, a tapasz használatáról nem fogunk tudni. A cigaretta ugyanis rendkívül gyorsan szállítja a nikotint, viszont az alternatív eszközökből származó nikotin sokkal lassabban ér el az agyba, és éppen a káros vegyi anyagok hiánya miatt sokkal kevésbé addiktívak. 

Aki próbálta már, az tudja, hogy a dohányzásról való leszokás nagyon nehéz, mégis érdemes belevágni, hiszen az egészségi állapotunk már attól is javul, ha a cigit leváltjuk. Ráadásul hiába hisszük azt, hogy ebben az egészben a nikotin a főellenség, hiszen ez az anyag az, ami függőséget okoz, a halálesetek nagy részéért mégsem a nikotin, hanem a cigaretta a felelős. Ahogy 1976-ban Mike Russell professzor mondta: „Az emberek a nikotin miatt gyújtanak rá, de a kátrány miatt halnak meg.”

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek