Emberekre, háziállatokra nem veszélyesek a tőrösdarazsak, irtásuk felesleges és törvénytelen – hívta föl a figyelmet Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a Magyar Távirati Irodának küldött közleményében. Májustól ezek a rovarok akár nagyobb tömegben is megjelenhetnek kertek, parkok gyepén, korhadó fák közelében, komposztálóknál.
Kifejezetten hasznosak a kertben ezek a rovarok
A tőrösdarazsak ugyanis parazitoidok, szaporodásukhoz, a peterakáshoz nagyobb rovarok, elsősorban lemezescsápú bogarak lárváira van szükségük. Megjelenésükre ott lehet számítani, ahol a talajban, a pusztuló fában, a komposztban jelentős mennyiségben találnak cserebogár-, szarvasbogár-, orrszarvúbogár-, rózsabogárlárvát.

A rovarcsalád tagjai így biológiai úton segítenek kordában tartani például a cserebogár-szaporulatot.
Noha van fullánkjuk, azt (és mérgüket) alapvetően csak lárvák megbénítására használják. A faanyagon keresztül vagy magukat a talajba ásva szúrásukkal bénítják meg őket, majd belepetéznek, kikelő lárvájuk pedig belülről fogyasztja el a még élő pajort.
Megfogni persze nem ajánlott a darazsakat, hiszen ilyenkor természetesen megcsíphetik az embert. Kis odafigyeléssel könnyen megkülönböztethetők a ház körül gyakori és agresszív, jellegzetes fekete-sárga mintázatú, társas darazsaktól, köztük a lódarázstól is.
A tudatlanság azonban évről évre számos ilyen állat pusztulását okozza, pedig az óriás tőrösdarázs például védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint, elpusztításuk így törvénybe is ütközik. A hatalmas, akár öt centiméteresre is megnövő rovar Európa legnagyobb hártyásszárnyúja.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés