Az egyesület arra kéri a lakosságot, hogy észleléseiket jelentsék feléjük. Az ázsiai lódarázs az egész ökoszisztémára veszélyes lehet, tömegével pusztítja a jótékony rovarokat.
Az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) komoly veszélyt jelent a méhcsaládokra és az ökoszisztémára, mert tömegesen vadászik a házi méhekre és a természetes beporzókra — írja az Országos Magyar Méhészeti Egyesület.
A pusztító rovar nagy veszélyt jelent hazánkban
A méhészek arra kérik a lakosságot, hogy ha ázsiai lódarazsat látnak, fotózzák le, és küldjék el az észlelés helyét is megjelölve levelükben az Egyesület e-mail címére:
velutina@omme.hu.
Az ázsiai lódarázs nevének megfelelően alapvetően Ázsiában őshonos, de már Európa több országában, így Magyarországon is megjelent. Az első példányt 2022 augusztusában észlelték Kimlén. A hatalmas méretűre, akár 2,5 centiméteresre növekvő darázs csípése is igazán fájdalmas, de veszélye abban rejlik, hogy csapatostul vadászik más, őshonos beporzókra.
A csípés helyén bőrpír és fájdalmas duzzanat alakul ki, allergia esetén izomgörcsöket, légzési nehézségeket is okozhat. A rovar csípése különösen veszélyes azok számára, akik allergiásak a darázscsípésre. Ilyen esetben a szakszerű és azonnali orvosi ellátás életmentő lehet.
A méheket pusztító rovart az Európai Bizottság 2016 óta inváziós fajként tartja nyilván. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem kutatói az ázsiai lódarázs elleni védekezés érdekében már kifejlesztettek egy új generációs, rádiótelemetriás eszközt, ami segíthet a darázsfészkek gyors megtalálásában és megsemmisítésében, ezért is kiemelten fontos az észlelőhelyek jelentése.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés