Kamerával védenéd otthonod? Ezekre a helyekre sosem teheted

szomszed-kamera
Olvasási idő kb. 6 perc

Egyre többen döntenek úgy, hogy kamerákkal védik meg a tulajdonukat. Azonban otthon felszerelni ezeket az eszközöket nem mindig egyszerű, rengeteg apró részletre kell figyelni, mind jogilag, mint pedig a jól használhatóságuk szempontjából.

A növekvő bűncselekmények száma miatt manapság egyre többen döntenek úgy, hogy kamerákat szerelnek fel az otthonukban. Kutatások szerint világszerte 770 millió kamera működik, amelyek segítenek megelőzni a bűnözést vagy elkapni a tetteseket. Vannak már olyan rendszerek, amelyek könnyen, akár szakember nélkül is telepíthetők. Bárki feltehet a lakásába kamerákat, de nem bárhová, ennek praktikus és jogi okai is vannak.

Kamera az otthonokban

A New York Times és a CBS közös felmérése szerint a válaszadók 78 százaléka támogatta a térfigyelő kamerák használatát nyilvános helyeken. A hatóságok gyakran hivatkoznak látványos sikerekre, amikor nyomozások során kamerafelvételek segítették a munkájukat, például a Boston Marathon merénylői vagy a 2005-ös londoni támadások elkövetőinek azonosítása esetén. Chicagóban a térfigyelő kamerák négy év alatt 4500 bűncselekmény felderítésében segítettek. Azonban ebben az időszakban a becslések szerint több mint egymillió bűneset történt, ami azt jelenti, hogy a kamerák hozzájárulása a megoldásukban legfeljebb 0,5 százalékos volt.

Az otthonodban felszerelt kameráknál is figyelni kell néhány részletre
Az otthonodban felszerelt kameráknál is figyelni kell néhány részletreHalfpoint Images / Getty Images Hungary

Az embereket azonban mégis megnyugtatja, hogy védve van a lakásuk és az értékeik, míg elutaznak, dolgoznak vagy éppen távol vannak egy-egy estére. A kamerák leleplezhetnek egy tolvajt, vagy elrettenthetik a betöréstől. De hová kell őket felszerelni, hogy valóban hasznosok legyenek, és ne sértsék mások jogait?

1. Olyan helyek, ahol fontos a magánélet

A biztonsági kamerád célja, hogy védje az otthonodat, de közben nem szabad, hogy sértse mások magánéletét. Ne kockáztasd a törvénysértést (és az esetleges pereket) azzal, hogy olyan helyre helyezed, ahol az embereknek törvény szerint is joguk van a magánéletre. Vagyis bár nem túl gyakori, de ne telepítsd fürdőszobába, hálószobába vagy más, hasonlóan magánjellegű helyre. Markó-Lévai Szófia ügyvéd hozzáteszi, hogy nem alkalmazható a megfigyelés olyan helyeken, amely az emberi méltóságot sértheti, pl. munkahelyen vagy üzletek öltözőiben, próbafülkékben, mosdókban stb.

2. Közvetlenül a szomszéd telkére néző kamerák

A saját ingatlanod védelme mellett figyelj arra is, hogy a kamerák látószögébe ne kerüljön be szomszédaid ablaka vagy hátsó kertje. Jogi szempontból ezek a területek magánterületnek minősülnek, ami miatt jogosan perelhetnek. A szomszédos ingatlanra kiterjedő kamerás megfigyelés nemcsak az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) megsértését jelenti, hanem személyiségi jogi jogsértésnek is minősül −  teszi hozzá a szakember. 

Éppen ezért érdemes elkerülni azt a látszatot is, hogy a kamerád a szomszéd kertjére vagy ablakára néz. Sok modern biztonsági kamera lehetőséget kínál „magánéleti zónák” beállítására, amelyek blokkolják a kamera élő képének vagy felvételének bizonyos részeit. Ha a szomszéd panaszkodik, megmutathatod neki ezeket a beállításokat, hogy bizonyítsd, az ő otthonát nem rögzíted.

Markó-Lévai Szófia kiemeli, hogy magánszemélyként szintén nem vagyunk jogosultak a közterület (pl. ingatlan előtti járda) megfigyelésére. Közterületre nem lehet kamerát elhelyezni, és az sem megengedett, hogy a magánterületen elhelyezett kamerával megfigyelés alatt tartsuk.

„Az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) szabályait a személyes adatok kezelésére akkor nem kell alkalmazni, ha azt természetes személyek kizárólag személyes vagy otthoni tevékenységük keretében végzik. A kamerás adatkezelés csak akkor minősül tehát háztartási célú adatkezelésnek, ha a magánszemély által üzemeltetett kamera magáncélból, saját területet figyel meg”

− magyarázza a szakértő.

3. Nehezen látható helyek

Lehet, hogy elsőre logikusnak tűnik a kamerát olyan helyekre irányítani, amelyek az otthonodból nem láthatók, és az ilyen eldugott területek vonzónak tűnhetnek egy betörő számára, de a statisztikák mást mutatnak. Az ADT biztonsági cég adatai szerint a betörők 34 százaléka a bejárati ajtón, míg 22 százalékuk az első emeleti ablakon keresztül jut be. Azaz a legkönnyebben elérhető pontok jelentik a leggyakoribb behatolási útvonalakat. Ezekre a területekre irányított kamerák nagyobb eséllyel riasztják el a betörőket, és segíthetnek azonosítani őket.

4. Akadályok mögé

Ez magától értetődőnek tűnhet, de a kamera előtt lévő akadályok nem mindig nyilvánvalóak. Kültéren például gondot okozhatnak a szélben lengő faágak, amelyek elmozdulhatnak, és eltakarhatják a kamerát, vagy a gyorsan növő növények, illetve az is, hogy télen és tavasszal másmilyen a lombkoronájuk mérete és átláthatósága.

Jogi korlátai is vannak a kamerahasználatnak
Jogi korlátai is vannak a kamerahasználatnakkrisanapong detraphiphat / Getty Images Hungary

Beltéren is gondold át a kamera látószögét, ott vannak például az ajtók, amelyek egész más láthatóságot biztosítanak, ha nyitva vagy ha csukva vannak. Érdemes elkerülni azokat a helyeket is, ahol háziállatok hozzáférnek a kamerákhoz, nehogy fellökjék az eszközöket.

5. Ablakon keresztül

Kísértésbe eshetsz, hogy egy beltéri kamerát az ablak közelébe helyezz, hogy kívülre is kiláss. Azonban ilyenkor számolnod kell a tükröződéssel és fényvisszaverődéssel, ugyanis a napfény bizonyos szögekből elvakíthatja a lencsét. Sötétedés után pedig az ablakon megjelenő fényvisszaverődések rontják a felvétel minőségét.

A képmásodat felhasználhatja a mesterséges intelligencia, tudj meg többet a témáról az alábbi cikkünkből. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek