Talán az egyik leggyakoribb mosási hiba, amit nagyon sokan elkövetnek, hogy nem veszik figyelembe a mosnivaló textilek funkcióját. Ezzel pedig nemcsak a ruhát teszik tönkre, hanem a higiéniai szabályok megszegésével az egészségüket is kockáztatják.
Fertőzést is okozhat, ha ezeket együtt teszed a mosógépbe
Talán kevesen tudják, hogy a mosás során elkövethető legnagyobb hiba nem az, hogy nem válogatják szét a sötét és a világos ruhákat, vagy, hogy a kelleténél jobban tele pakolják a mosógépet. Sokan abban a tévhitben élnek, hogy ha egy mosásba teszik a törölközőket a többi mosnivalóval, akkor azzal vizet és mosószert spórolnak meg. Még ha így is lenne, a szakértők egyáltalán nem javasolják, hogy a törölközőket és a ruháinkat együtt mossuk ki.

Az egyik ok, hogy az együttes mosással fennáll a bakteriális keresztszennyeződés veszélye. Ugyanis hiába jövünk ki tisztán a zuhany alól, az intim területeket is érintő törölközőn lehetnek olyan kórokozók, amelyek a rosszul szellőző fürdőszobában a nedves törölközőn még sokáig élőskörnek.
Ezek a baktériumok pedig mosás közben átkerülhetnek a ruháinkra.
Ugyanez igaz a konyharuhákra is, így higiéniai szempontból ezeket sem javasolt a ruháinkkal együtt mosni, hiszen fennáll a veszélye annak, hogy az élelmiszer eredetű kórokozók, például a szalmonella átkerül a pólókra, nadrágokra vagy a fehérneműkre.
Szintén fontos szempont, hogy a ruhák és a törölközők más-más mosási feltételek mellett lesznek igazán tiszták. Míg az utóbbiakhoz használhatunk intenzív hatóanyagú mosószert is magas hőmérséklet mellett, egy könnyebb anyagból készült ruha akár tönkre is mehet, miután nem igényli ugyanezt a kezelést mosás közben. Ráadásul a nem megfelelő vízhőmérséklet miatt a színek kifakulhatnak, és ha túl meleg a víz, a ruha össze is zsugorodhat. Ez azért nagyon fontos információ, mert általában a törölközőket forró vízben, míg a ruhákat leginkább 30-40 C°-on mossuk.
De nemcsak az együtt mosás, hanem az is problémát jelenthet, ha a szárítógépben összekeverjük a törölközőt a ruhákkal.
A törölközők ugyanis lassabban száradnak, mint a ruhák, ezért vagy a törölközők maradnak nedvesek, vagy ha melegebb szárítóprogramot választunk, akkor a túlszáradó ruhák összemehetnek. Arról már nem is beszélve, hogy mennyi bosszúságot tud okozni, amikor az új törölközők szöszölnek, és a mosás vagy a szárítás közben a szöszök ráragadnak a ruhákra.
Cikkünkből megtudhatod, hogyan lesznek ragyogóan fehérek a ruhák káros vegyszerek nélkül.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés