Kevesen tudják, hogy veszélyes hulladéknak minősülnek a tönkrement fénycsövek és LED-izzók. Ezek a világítótestek ugyanis kis mennyiségben higanyt vagy más mérgező anyagokat tartalmaznak, így roppant ártalmasak a környezetre – erről Nagy János, a Magyar Világítástechnikai Társaság elnöke beszélt az InfoRádióban.
A már nem működő fénycsöveket és LED-izzókat ezért a hatályos törvények szerint gyűjtőhelyre kell vinni – a szakember elmondása szerint barkácsboltokban és nagyobb áruházakban összesen mintegy 40 ezer gyűjtőedény található.
Veszélyes hulladék a LED-izzó is
A kidobott világítótesteket összegyűjtik és Mezőkovácsházára szállítják, ahol feldolgozzák őket. Minden évben körülbelül 3 kilogrammnyi higany gyűlik össze ebből a forrásból. „Ha a fényforrásokat nem gyűjtenék be, hanem kidobnák, ez mind a környezetünkbe kerülne, pedig tudjuk, hogy a higany veszélyes vegyi anyag” – mondta el Nagy János.

A fénycsöveket és LED-izzókat azért is mindenképp gyűjtőpontokra kell vinni, mert a veszélyes hulladék nem megfelelő elhelyezését a törvény bünteti. A Büntető Törvénykönyvnek a Hulladékgazdálkodás rendjének megsértéséről szóló része kimondja:
aki arra a célra hatóság által nem engedélyezett helyen hulladékot elhelyez, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Súlyosbító körülménynek számít, ha ezt veszélyes hulladékkal teszi, így már egytől öt évig terjedhet a szabadságvesztés mértéke. A jogi gyakorlat szerint a kis mennyiségben történő, nem megfelelő hulladék-elhelyezésért a bíróság inkább pénzbüntetést szokott kiszabni.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés