Magyarországon az elmúlt években jelentősen nőtt az olyan forró napok száma, amikor a napi csúcshőmérséklet meghaladta a 30 Celsius-fokot. A 2024-es nyár középhőmérséklete országos átlagban 2,7 fokkal szárnyalta túl az 1991-2020-as évek átlagát, amivel 1901 óta a legmelegebb nyár lett: tavaly 70 nyári napot, 33 hőségnapot és négy forró napot rögzítettek. A hőség ellen a legtöbben légkondicionálókkal védekeznek, ám ezek beszerelését nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni – figyelmeztet a Gree légkondicionálók forgalmazója.
Közel másfél millió beszerelt klíma
A nyári forróság fokozódását figyelembe véve nem meglepő, hogy a klímaberendezések iránti kereslet folyamatosan nő Magyarországon. 2023 és 2024 között 70 százalékos növekedés történt a korábbi évek adataihoz képest. A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító előrejelzése szerint
2026-ra több mint 1,4 millió klímaberendezés működhet majd az országban.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy klímavásárlásnál a gyors és hatékony hűtés mellett az energiahatékonyság is fontos szempont, hiszen a berendezések működtetése a villanyszámlára is hatással van. különösen azért, mert a klímaváltozás hatására sokasodó extrém időjárási jelenségek, köztük a hőhullámok miatt egyre többször már nem csak a nyári hónapokban van szükség hűtésre.
A kánikulai időszakban a szerelők leterheltsége is nő: gyakran heteket, sőt akár egy hónapot is várni kell a szabad időpontra. A Gree szakértői szerint már most is több hetesek a várólisták.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!
A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.
Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!
hirdetés