A hálószoba ideális esetben az a menedék a lakásban, ahová a nap végén visszavonulunk, és rendezett, megnyugtató körülmények között kipihenjük a fáradalmakat – feltöltődik nemcsak a testünk, de a lelkünk is.
A hálószoba legpiszkosabb helyei
Ehhez az is fontos, hogy ne legyen káosz a hálóban, és rendszeresen takarítsuk. Ebben a helyiségben nincs akkora sürgés-forgás, mint például a konyhában vagy a nappaliban, és úgy tűnhet, minden patyolattiszta. De a látszat csalóka, a hálószoba több szeglete rejthet makacs szennyeződéseket, amelyek akár az egészségre is károsak lehetnek. Ezek a legszennyezettebb pontjai a hálószobának.
1. Matrac

Általában ez a hálószoba legpiszkosabb pontja, ami azért nagy probléma, mert nap mint nap a matracon hajtjuk álomra a fejünket, és hét-nyolc órát fekszünk rajta. Nem olyan kellemes belegondolni, hogy megfelelő takarítás nélkül ez a hely a poratkák, baktériumok és allergének elsődleges táptalaja. Az elhalt hámsejtek, az izzadság, a test zsírjai és nedvei olyan környezetet teremtenek, ami nem túl higiénikus.
Az ágyneműk, paplanok és párnák rendszeres mosása nem okoz problémát, de a matrac tisztítása bonyolultabb feladat, miközben a jó alvásminőséghez elengedhetetlen, hogy rendben legyen. Ennek érdekében a takarítási szakértők szerint ajánlott legalább 1-3 havonta kiporszívózni, egy kefe segítségével pedig a mélyebben rejlő szennyeződések is előcsalogathatók. Amennyiben van otthon kutya vagy macska, esetleg jobban aggódunk a poratkák miatt, akkor inkább a havi egy alkalom ajánlott.
Az ágyneműt és a párnahuzatot azért is fontos legalább hetente egyszer kimosni, hogy minél kevesebb szennyeződés jusson át a matracra, ahonnan jóval nehezebb az eltávolításuk.
A matracvédőket 1-2 havonta mossuk ki, 6-12 havonta pedig iktassuk be a matrac huzatának mélytisztítását.
Ehhez lehet speciális matractisztító gépet használni, de megfelelő lehet a gőztisztítás is. Sajnos a legtöbb matrac huzatát otthon nem könnyű kimosni, mert az átlagos háztartási mosógépbe nem fér bele, de ilyen esetben jól jönnek a nyilvános mosodák, ahol egyszerűen kivitelezhető a művelet.
2. Ágy alatti terület

A hálószoba takarításának első lépése a portalanítás, és nem csak ott, ahol a papok táncolnak. A nyilvánvaló helyeken kívül az ágy alatt rengeteg por összegyűlhet, és mivel nincs szem előtt, gyakran megfeledkezünk róla, vagy kihagyjuk ezt a teendőt. Ráadásul az ágy alatt nemcsak por vagy a háziállatok szőre lapulhat: a rejtélyes módon eltűnt tárgyak is gyakran az ágy alól kerülnek elő. Egy fél pár zokni vagy a gyerek régóta keresett játéka, ugye ismerős?
Az ágy alatti rész takarítása nagyobb kihívássá válhat, ha tárolóként használjuk a területet. Bezacskózott ágyneműk, ruhák, cipős dobozok és más holmik gyűjtőhelye lehet, ilyenkor nincs mese, mindent ki kell pakolni, mielőtt nekifogunk a takarításnak.
De még ilyenkor is érdemes legalább havonta egyszer alaposan kiporszívózni az ágy alatt.
Optimális esetben nincs semmi a fekvőhely alatt, és könnyedén hozzáférünk a porszívóval. De ha olyan az ágy, hogy csak egy néhány centis rés van az alja és a padló között, az több erőfeszítést igényel. Meg kell emelni, hogy fel lehessen porszívózni azon a részen – ehhez mindig kérjünk segítséget, és jó ötlet valami stabil dologra rátenni az ágy megemelt oldalát, amíg takarítunk alatta.
3. Éjjeliszekrények

Gyakran megérintjük az éjjeliszekrények felületét, rendszeresen használjuk a fiókokat, de jóval ritkábban takarítjuk őket. Pedig a por, az ételmorzsák, a kiömlött folyadék felhalmozódhat az ágy melletti bútoron, ráadásul a telefonok miatt könnyen a baktériumok melegágya lehet. Az ágy közelsége miatt ráadásul elhalt bőrsejtek és haj gyűlhet össze rajta.
Alapesetben hetente takarítsuk le az éjjeliszekrényt, egy nedves ruhával töröljük át, hogy eltávolítsuk a port és a látható szennyeződéseket. Érdemes havonta egyszer egy mélyebb tisztítást végezni, amikor fertőtlenítjük a felületet, és kiporszívózzuk, áttöröljük a fiókokat. Ez egy remek alkalom arra is, hogy átnézzük a éjjeliszekrényben tárolt dolgokat is, és kiszelektáljuk azokat, amelyekre nincs szükség egy ideális hálószobában.
4. Párnák

A matracokhoz hasonlóan a párnákban is összegyűlnek a poratkák, az izzadság és az allergének, ami nemcsak egészségtelen, de kellemetlen szagot is áraszthat. A párnahuzatokat hetente mossuk ki, magát a párnát pedig ajánlott 3-6 havonta mosógépben kimosni. Aki éjszaka erősen izzad, allergiás, vagy erős arc- és hajápoló szereket használ, inkább 3 havonta tisztítsa ki alaposan a párnáját.
5. Kilincsek és kapcsolók

A kilincsek és villanykapcsolók azok a tárgyak, amelyeket a leggyakrabban megérintünk, de a megtisztításukra csak ritkán gondolunk. Nem csoda, hogy a legpiszkosabb helyek közé tartoznak a hálószobában és az egész lakásban. Idővel zsíros-olajos réteg halmozódhat fel a kilincseken és a kapcsolókon, ahol kórokozók is megtelepedhetnek, majd ezek átkerülhetnek a kezünkre, mielőtt nyugovóra térünk. Szerencsére könnyen tisztíthatók, enyhén szappanos vagy mosogatószeres vízzel megnedvesített kendővel 1-2 hetente töröljük át a kapcsolókat és kilincseket.
Ha szeretnél kevés munkával makulátlan otthont, olvasd el ezt a cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés