Amikor betegek vagyunk, és az egész napot az ágyban töltenénk, a takarítás az utolsó dolog, amire vágyunk. Pedig a gyógyulásnak és a továbbfertőzés megakadályozásának egyik fontos feltétele, hogy tisztaság legyen, és hogy alaposan lefertőtlenítsük az otthonunkat. Nézzük, mely felületekről vagyunk hajlamosak megfeledkezni, és milyen gyakran kell takarítani vírusfertőzés esetén.
A fertőtlenítés a legfontosabb része a takarításnak
Amikor fertőző beteg van a családban, nem elég, ha csak kitakarítunk, egy alapos fertőtlenítésre is szükség van. Ugyanis a betegséget okozó vírusokat a normál takarítás nem pusztítja el, azok ott maradhatnak a különféle felületeken.

Ha nem szeretnénk, hogy a család többi tagjai is ágynak essen, a portörlés és a szokásos tisztítószeres, meleg vizes lemosás után influenzaszezonban vagy egyéb fertőző betegség esetén folytassuk fertőtlenítéssel a házimunkát. A leggyakrabban és legtöbbek által használt felületeket fújjuk be vagy mossuk le – a használati útmutatónak megfelelően – tömény vagy hígított fertőtlenítőszerrel, majd a javasolt hatóidő elteltével, ami általában néhány perc, alaposan töröljük át a bútorokat, kilincseket és a használati tárgyakat.
Ez legyen a tisztítási sorrend, ha beteg van a családban
Amikor beteg van a háznál, tisztítás szempontjából a leggyakrabban használt helyiségeket és helyeket kell előnyben részesíteni. Különösen igaz ez akkor, ha mi vagyunk betegek, hiszen ilyenkor jobb, ha kíméljük magunkat, és a gyógyulásra koncentrálunk.
Semmiképpen ne fordítsuk fel fenekestől a házat, de a fürdőszobát és a vécét mindenképpen takarítsuk és fertőtlenítsük le.
A csapokat és minden kemény felületet alaposan töröljünk át. Ugyanilyen fontos a konyha tisztán tartása is, és legyünk különös gonddal azokra az edényekre, csészékre, evőeszközökre és tányérokra, amelyeket a beteg használt.

Gyakran kimaradnak olyan felületek, amelyek felelősek lehetnek a továbbfertőzésért.
Ne feledkezzünk meg a fiókokról, a kilincsekről, a villanykapcsolókról, az asztallapról, a hűtőszekrény fogantyúiról, a billentyűzetről, a laptopról vagy táblagépről, a távirányítóról és a telefonról sem, melyeket szintén töröljünk át fertőtlenítőkendővel vagy fertőtlenítős folyadékkal.
A tisztításhoz használjunk eldobható fertőtlenítő- vagy tisztítókendőt, hogy elkerüljük a kórokozók egyik helyről a másikra való utaztatását.
A beteg által viselt vagy megérintett textileket és ruhaneműket, például a pizsamát, a köntöst, a törölközőt, az ágyneműhuzatot vagy a beteg gyerekek plüssjátékát a mosási útmutatón szereplő legmagasabb hőfokon mossuk ki.
Betegség esetén ilyen gyakran kell a lakásban fertőtleníteni
Miután vannak olyan vírusok, amelyek napokig vagy akár hetekig is ott maradhatnak a felületeken, betegség esetén célszerű naponta elvégezni a fertőtlenítést, és a betegség után még legalább két hétig ügyelni kell arra, hogy a takarításnak a kórokozók elleni védekezés is része legyen.
A fertőtlenítés mellett célszerű egyéb óvintézkedéseket is tenni. Például dobjuk ki a fogkefét, és a mosogatószivacsot is, valamint naponta cseréljük le a párnahuzatot. A betegség után pedig a lehető legmagasabb hőfokon mossuk ki az ágyneműt.
Az influenza nem az egyetlen betegség, amely ellen fontos most védekezni.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés