Miért kapja be a legyet a váratlanul teherbe esett nő?

Szófejtő

3CB15A3A00000578-0-image-a-12 1485912827741

Bekapta a legyet – mondjuk szlengkifejezéssel nőismerősünkre, aki váratlanul, gyakran házasságon kívül teherbe esett. Mi köze a légynek a várandóssághoz, és miért landol a hasában a hölgynek, aki akarata ellenére vár babát?

A kifejezés természetesen a békák táplálkozási szokásaira vezethető vissza, melyet elég különleges módon kapcsoltak össze a várandósággal: a manapság használt fejlett terhességi teszteket megelőző időkben gyakori módszer volt a terhesség megállapítására a Carlos Galli Mainini argentin orvos-biológus által kifejlesztett Mainini-teszt, melyet a köznyelv békatesztnek nevezett.

A 90%-ban megbízható eljárás során a gyaníthatóan várandós nő vizeletét laboratóriumi körülmények között békákba fecskendezik – magyarázza Bárdosi Vilmos nyelvész –, és amennyiben a vizeletben jelen van a terhességet jelző humán chorio-gonadotropin (hCG) hormon, a nőstény kétéltűeknél tüszőrepedés, ovuláció, míg a hím békáknál spermiumtermelés indul be. A teszt fájdalommentes az állat számára, két héttel később pedig ugyanaz a példány ismét használható.

Az 1940-es, ’50-es években tömegével importáltak Afrikából békákat – különösen a Xenopus laevis faj példányait – Európába, Észak-Amerikába és Ausztráliába Mainini-tesztekhez, idővel azonban, a fejlettebb és egyszerűbb, otthon is alkalmazható, ezáltal teljes diszkréciót garantáló terhességi tesztek divatba kerülése után, a módszer elveszítette népszerűségét, csak a köznyelvben maradt meg a nyoma szólásként.

Szófejtő sorozatunkban jól ismert szólásmondások nyomába eredünk. Ha érdekel egy-egy szó, kifejezés vagy szólás eredete, olvasd el sorozatunk előző részeit is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek