Sokszor már csak akkor vesszük észre, hogy magas a koleszterinszintünk, amikor következményként valamilyen betegség jelentkezik. A kezeletlen magas koleszterinszint növeli a szívroham, a stroke és más érrendszeri betegségek kockázatát.
Ezt látod a tükörben, ha magas a koleszterinszinted
A magas koleszterinszint általában nem okoz tüneteket, mindaddig, amíg más egészségügyi problémákhoz nem vezet. Egyetlen látható tünete azonban mégis van, ami leginkább az arcon, valamint a kézen és lábon jelentkezik.
A végtagokon az úgynevezett xanthoma néven ismert koleszterincsomók képződése jelzi a betegséget. Ezek a helyi koleszterin-, illetve zsírlerakódások a test valamely ínszalagján képződnek. Sokaknak lehet, hogy elsőre nem is tűnik nyilvánvalónak, hogy ezek az apró dudorok nagyobb egészségügyi problémára utalhatnak.
A magas koleszterinszint másik figyelmeztető jele a xantelazma, ami a szemhéj bőrén jelentkező sárga színű, a felszínből kitüremkedő koleszterin-lerakódás. Ezt könnyen észre lehet venni, ha tükörbe nézünk.
A felső és az alsó szemhéj közelében jelentkező csomók mellett a szem írisze körül kialakuló fehér gyűrű is magas koleszterinszintre utal. Ez azonban az kor előre haladtával természetes módon is kialakulhat, általában 60 év felett, ezért csupán erre hagyatkozni nem szabad, mindenképpen szükség van kivizsgálásra.
Vérvétellel ellenőrizhető a koleszterinszint
A fenti tünetek jelentkezése esetén mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert a kezeletlen magas koleszterinszint súlyos, krónikus és akár életveszélyes betegséget is okozhat.
A koleszterinszint legpontosabban vérvizsgálattal állapítható meg. Ha a laboreredmény magas tartományba esik, akkor mindenképpen csökkenteni kell a koleszterint, ami számos személyes tényezőtől függ, ilyen például az életkor, a testsúly és a szívbetegség kockázata.
A koleszterinszint-csökkentésében nagyon fontos szerepe van az életmódváltásnak. Ennek első lépése az étrend megváltoztatása.
Fontos, hogy koleszterint csak az állati eredetű termékek tartalmaznak, legnagyobb mennyiségben a tojássárgájában, a velőben, a belsőségekben, a szárnyasok bőrében, a tejszínben és a tejfölben található meg.
Az koleszterinszint csökkentése érdekében fogyasszunk rostban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, barnarizst, ásványvizet, alacsony zsírtartalmú tejet, sovány sajtot és joghurtot, bőr nélküli szárnyas húst, halat, jó minőségű növényi olajat. Mindemellett fontos a rendszeres testmozgás is.
Ám van, amikor az életmódváltás nem segít, ilyenkor mindenképpen szükség van orvos által javasolt gyógyszeres kezelésre.
Ezeket a tüneteket sem érdemes elhanyagolni
A fent felsorolt tüneteken kívül van néhány egyéb figyelmeztető jel is, amelyek magas koleszterinszintre utalhatnak. Ilyen például a mellkasi fájdalom, ami terhelés közben jelentkezik, és pihenéssel enyhül. Az időszakos lábgörcs, ami mozgás közben jelentkezik, valamint a nyakban, állkapocsban, a has és a hát felső részén jelentkező fájdalom is a magas koleszterinszint tünete lehet. De utalhat még rá hányinger, rendkívüli fáradtság, légszomj, zsibbadás, beszédzavar és a végtagok hidegsége is.
A magas koleszterinszint súlyos problémákhoz vezethet, például szívrohamhoz és szélütéshez. Szívinfarktus akkor következik be, amikor a koleszterinlepedék felszakad, és vérrögöt képezve elzárja az artériát. A szívroham tünetei közé tartozik a súlyos mellkasi fájdalom, kipirulás, hányinger és légzési nehézség.
Mennyi kávét ajánlott naponta inni annak érdekében, hogy az az egészségünkre váljon? Megkérdeztük a szakértőt.