Sajnos több olyan esetet is ismerek, akikről a hatvanas éveiben derült ki, hogy rákos betegek. A háziorvosom is megfigyelte a saját betegein, hogy nagyjából 70 éves korig a daganatos betegek száma nő, majd ismét csökkenni kezd. Egy új kutatás szerint a megfigyelése korrekt, leggyakrabban 70 év körüli embereknél diagnosztizálnak rákot.
Az életkor és a rák összefüggése
Az Egyesült Államok Nemzeti Rákkutató Intézete (NCI) szerint a 20 év alattiak között kevesebb mint 25 daganatos esetet diagnosztizálnak 100 ezer főre vetítve, ami az összes rákdiagnózis mindössze 1 százalékát teszi ki. Ez az arány 45-49 éves kor között 350 esetre nő 100 ezer fő esetében. Ez a szám a 60 éves és annál idősebb felnőttek körében már majdnem megháromszorozódik, ami 1000 rákos esetet jelent 100 ezer főre számítva.
Az NCI adatai szerint a diagnosztizált személyek átlagéletkora 66 év. Ez azt jelenti, hogy az összes rákos eset körülbelül felét 66 éves vagy annál idősebb embereknél fedezik fel. Ugyanakkor sajnos bármelyik korosztály ki van téve a rák veszélyének, elég sok esetet hallani, amikor akár már gyerekeknél kimutatják a súlyos betegséget.
A fiatalok és a rákos megbetegedések
Bár a rákos megbetegedések száma az életkor előrehaladtával általában növekszik, az egyes daganattípusok előfordulása jelentősen eltérhet. Sőt, néhány daganattípust gyakrabban diagnosztizálnak fiatalabb embereknél.
A csontrákos esetek körülbelül egynegyedét gyermekeknél és tinédzsereknél diagnosztizálják, ebben az esetben az átlagéletkor 46 év. Az akut limfocitás leukémiás esetek több mint felét 20 év alattiaknál ismerik fel. A betegek átlagéletkora a diagnózis idején 17 év. A hererákos esetek felét 20 és 34 év közötti férfiaknál találják. A Hodgkin-limfómás betegek több mint 40 százaléka pedig a 35 éven aluliak közül kerül ki.
A méhnyakrák esetében jó és rossz hírek is vannak. Az előfordulási aránya jelentősen csökkent a 20-as éveikben járó nőknél, akik az elsők között kapták meg a humán papillomavírus (HPV) elleni vakcinát, amely a HPV-hez köthető daganatok több mint 90 százalékát képes megelőzni. Azonban a 30-44 éves nők körében az előfordulási arány évente 1,7 százalékkal nőtt 2012 és 2019 között.
Egy 2024 júliusában megjelent nagyszabású tanulmány elemezte az Egyesült Államokban 1920 és 1999 között született felnőttek közötti különbségeket. A kutatás kimutatta, hogy a rák előfordulási aránya a fiatalabb generációk körében – különösen az X generáció és a millenniumi generáció tagjai között – növekedett 34 típus közül 17 esetében, beleértve az emlő-, a hasnyálmirigy- és a gyomorrákot. Számos típus halálozási aránya is emelkedett.
Egy másik friss jelentés arra jutott, hogy miközben összességében a daganatok miatti halálozások száma csökken, az új esetek száma emelkedik – 2022-ben 1,9 millióról 2023-ban több mint 2 millióra nőtt. Az új esetek közül egyre több érinti a fiatalokat. Ők az egyetlen korcsoport, amelynél az összes megbetegedés előfordulási aránya növekedett 1995 és 2020 között – évente 1-2 százalékkal. A fiatal felnőttek körében továbbra is növekednek az olyan gyakori fajták, mint az emlő-, prosztata- és endometriumrák, valamint a vastagbél- és méhnyakrák.
Rák idősebb korban
Egy új kutatás azzal foglalkozott, hogy miért fordul át a rákos esetek száma a legidősebb korosztályban. A tudósok megfigyelték, hogy a tüdőrákot is a legtöbbször 70 év körüli embereknél diagnosztizálják. De a 80-85 évesek között az előfordulási arány ismét csökkenni kezd.
A vizsgálatot egereken végezték, ezen állatok az öregedéssel egyre több NUPR1 nevű fehérjét termelnek. A több NUPR1 hatására a tüdő sejtjei úgy működnek, mintha vashiányosak lennének. Emiatt az idősebb egerek sejtjei elvesztették a regenerációs képességük egy részét, ami közvetlenül kapcsolódik a rák növekedéséhez, ezért bennük sokkal kevesebb daganat alakult ki, mint a fiatalabb társaikban. Érdekes módon ez a hatás megfordítható, ha az idősebb egereknek további vasat adnak, vagy csökkentik a NUPR1 mennyiségét a sejtekben.
A tudósok kiemelik, hogy jelenleg emberek milliói élnek, különösen a COVID-19 világjárvány után, elégtelen tüdőfunkcióval, mert például a tüdejük nem gyógyult meg teljesen egy fertőzésből. Az egereken végzett kísérleteik kimutatták, hogy a vas segíthet a tüdő regenerációjában, azonban kétélű fegyver lehet, ugyanis a regenerációs képesség helyreállításával a szövetekben a rákos megbetegedések kialakulásának képessége is megnőhet.
Nehezen észrevehető ráktípus a petefészekrák, az alábbi cikkünkben összeszedtük három korai tünetét, hogy időben felismerhető legyen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés