Bajt okozhat, ha egyszerre veszed be ezeket a vitaminokat és ásványi anyagokat

GettyImages-1535013984 (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Különösen az őszi és a téli hónapokban fontos, hogy a szokásosnál nagyobb gondot fordítsunk a vitaminok és az ásványi anyagok rendszeres pótlására, hiszen ez elengedhetetlen annak érdekében, hogy a szervezetünk egészségesen működjön. Nem mindegy azonban, hogy mit és milyen sorrendben veszünk be.

Az alábbiakban összegyűjtöttük, melyek azok a vitaminok és ásványi anyagok, amelyeket jobb, ha nem kombinálunk egymással. 

Magnézium és kalcium

Ha ezeket a csontritkulást megelőző ásványi anyagokat egyidejűleg vesszük be, előfordulhat, hogy veszítenek a hatékonyságukból, így nem hasznosulnak megfelelően, hiszen csökken a felszívódásuk. Maximalizálhatjuk a magnézium és a kalcium felszívódását, ha az ásványianyag-kiegészítőket legalább két órás különbséggel vesszük be. 

Vannak olyan ásványi anyagok és vitaminok, melyek kioltják egymás hatását
Vannak olyan ásványi anyagok és vitaminok, melyek kioltják egymás hatásátblackCAT / Getty Images Hungary

C-vitamin és B12-vitamin

A nagy dózisú C-vitamin veszélyeztetheti a B12-vitamin stabilitását a gyomor-bél traktusban. Míg átlagos C-vitamin-bevitel mellett ez a hatás általában minimális, a B12-vitamin-hiányban szenvedőknek óvatosnak kell lenniük. 

Ha nagy mennyiségű C-vitamint fogyasztunk, jó, ha egy laborvizsgálattal ellenőriztetjük a B12-vitamin-szintünket, hogy az mindig megfelelő maradjon.

Cink és réz

A cink számos előnye közül talán a legfontosabb, hogy hozzájárul szervezetünk immunitásának erősítéséhez. Ezzel az ásványi anyaggal elkerülhetjük a megfázást, vagy akár le is rövidíthetjük a betegséget. Mindezzel együtt jó, ha azt is tudjuk, hogy a cink meggátolja a réz felszívódását. Különösen fontos információ ez azoknak, akiknek a hiányállapot leküzdése érdekében rezet kell szedniük. 

A cink meggátolja a réz felszívódását
A cink meggátolja a réz felszívódásátJanine Lamontagne / Getty Images Hungary

Ha valakinek rezet és cinket is kell szednie, ebben az esetben is érvényes az a szabály, hogy legalább két órát várjunk a bevételük között. De a hosszú távú, legalább 10 héten át tartó, nagy dózisú cink szedése is rézhiányt okozhat. 

Vas és zöld tea

A vas különösen fontos a szervezetünk számára, hiszen ez az ásványi anyag segíti, hogy a sejtek elegendő oxigénhez jussanak, ez pedig létfontosságú ahhoz, hogy energiánk legyen. A vasat pótló tablettákat azonban egyáltalán nem szerencsés zöld vagy fekete teával bevenni, sőt kurkuminkiegészítőkkel együtt sem javasolt szedni, mert ezek kioltják a vastabletta hatását, és nem szívódik fel az ásványi anyag. 

Abban az esetben sem kell lemondani a teázásról, ha valaki vasat szed, csupán arra kell ügyelni, hogy azt ne a vaskiegészítőkkel egy időben tegye.

Halolaj és gingko biloba

Az ómega-3 halolaj-kiegészítők kiváló ellenszerei a gyulladásnak, sőt a hangulatjavításról is gondoskodnak. Ám, ha az ómega-3-at tartalmazó étrend-kiegészítőket vérhígító gyógynövényekkel, például ginkgo bilobával vagy fokhagymával együtt alkalmazzuk, akkor megakadályozhatják a véralvadást, ami kontrollálatlan vérzéshez vezethet.

A fokhagyma csökkenti az ómega-3 felszívódását
A fokhagyma csökkenti az ómega-3 felszívódásátchrisboy2004 / Getty Images Hungary

Melatonin és más nyugtató gyógynövények

Nem árt óvatosnak lenni, mert ha nem vagyunk tisztában az alvást segítő étrend-kiegészítők és a gyógynövények együttes hatásával, könnyen túlzásba vihetjük a nyugtató hatást. Ha ugyanis együtt szedjük a melatonint, a valerianával, az ashwagandhával, a kavával és az orbáncfűvel, egész nap álmosnak érezhetjük magunkat.

A-, D-, E- és K-vitamin

Ha a K-vitamint más zsírban oldódó vitaminokkal, például A-, D- vagy E-vitaminnal együtt szedjük, előfordulhat, hogy nem szívódik fel olyan mértékben, mint ha különböző időpontokban szednénk be őket. Ha valaki K-vitamin-hiányban szenved, és extra adagra van belőle szüksége, legalább várjon két órát, és csak utána vegye be a többi zsírban oldódó vitamint.

A zsírban oldódó vitaminokat nem javasolt egy időpontban bevenni a K-vitaminnal
A zsírban oldódó vitaminokat nem javasolt egy időpontban bevenni a K-vitaminnalElena Popova / Getty Images Hungary

Kálium és kalcium

Ha a káliumot és a kalciumot egy időpontban vesszük be, akkor ezek az ásványi anyagok is versenyezni fognak a felszívódásért, ami azt jelenti, hogy vélhetően mindegyikből kevesebb jut majd a szervezetünknek. Azok, akik sportolnak vagy emésztési problémákkal küzdenek, különösen fontos, hogy elegendő káliumhoz jussanak, éppen ezért az orvosok azt javasolják, ügyeljenek arra, hogy ezt a két táplálékkiegészítőt mindig néhány órás különbséggel vegyék be.

K-vitamin és vérhígítók

Jó, ha tudjuk, hogy bizonyos vitaminok és étrend-kiegészítők megzavarhatják a vérhígító és vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatásmechanizmusát. A K-vitamin – még olyan élelmiszerekben is, mint a kelkáposzta, a saláta, a brokkoli és a csicseriborsó – ellensúlyozhatja a vérhígító hatását. 

Ez az egyik leggyakoribb élelmiszer-gyógyszer reakció. 

De az egyik legnépszerűbb megfázás elleni gyógynövény, az echinacea is csökkentheti a vérhígítók hatékonyságát, és növelheti a stroke kockázatát. 

rák megelőzésében a vitaminoknak közvetett, de fontos szerepük van. Kattints, hogy megtudd, mely vitaminokra van szüksége ahhoz, hogy csökkentsd a rák kialakulásának valószínűségét.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek