18

Csak felnőtteknek

A következő oldal tartalma a kiskorúakra káros lehet. Ha korlátozná a korhatáros tartalmak elérését a gépén, használjon szűrőprogramot!

Az oldal tartalma az Mttv. által rögzített besorolás szerinti V. vagy VI. kategóriába tartozik.

Tévés randiműsorban keresett társat az egyik leghírhedtebb amerikai sorozatgyilkos

GettyImages-541783150

A műsor készítőinek és a többi szereplőnek sem volt fogalma róla, hogy Amerika egyik leghírhedtebb sorozatgyilkosa ül a stúdióban a Dating Game című népszerű párkereső műsor felvételén 1978. szeptember 13-án. Rodney Alcala akár 130 emberrel is végezhetett.

Nem jött össze az álomrandi

A Magyarországon kevésbé, Amerikában annál sikeresebb tévés társkereső show-formátum lényege, hogy a játékban részt vevő hajadon hölgynek három agglegény közül kell választania (vagy fordítva), akik egy paraván takarásából beszélhetnek vele, vagyis az arcukat nem láthatja, csak a hangjuk és a válaszaik alapján dönthet. Az említett adás egyik versenyzője, a 35 éves, magas, hosszú sötét hajú Rodney Alcala a műsorvezető jellemzése alapján sikeres fotós volt, aki szabadidejében az ejtőernyőzésnek és a motorversenyzésnek hódolt; az aktuális hajadon, Cheryl Bradshaw választása Alcalára esett, végül mégsem lett randi a dologból.

Amikor Bradshaw a kulisszák mögött újra találkozott kiválasztottjával, rövid beszélgetés után úgy találta, a férfi riasztóan különös, furcsa természet, ezért lemondta a nyereményrandit: valószínűleg az életét köszönheti a döntésnek, Alcala ugyanis az ország egyik legrettegettebb aktív sorozatgyilkosa volt. A férfi ekkor már kétszer ült börtönben erőszakos cselekményekért, és az FBI körözési listáján is szerepelt, a műsor készítői – akik állításuk szerint alaposan leellenőrizték minden versenyző előéletét – mégsem találtak semmi kifogásolnivaló részletet személyével kapcsolatban.

Első potenciális áldozata a szerencsének köszönhetően úszta meg

Rodney Alcala (1943–2021), a fotós sorozatgyilkos
Rodney Alcala (1943–2021), a fotós sorozatgyilkosBettmann / Getty Images Hungary

A hírhedt sorozatgyilkos Rodrigo Jacques Alcala Buquor néven látta meg a napvilágot 1943-ban a texasi San Antonióban, mexikói apa és amerikai anya gyermekeként; 11 éves volt, amikor apja otthagyta a családot, ekkor anyjával és két lánytestvérével Los Angelesbe költöztek. A középiskola elvégzése után a kivételesen intelligens, 135-ös IQ-val rendelkező Alcala a hadsereg kötelékében szolgált, főként adminisztrációs munkakörben, idegösszeomlás miatt azonban elbocsátották a katonaságból, ekkor beiratkozott a Kaliforniai Egyetem képzőművészeti szakára.

Alcala első komolyabb bűncselekményét 1968-ban követte el, amikor egy Tali Shapiro nevű nyolcéves kislányt felcsalt hollywoodi lakásába, ahol egy vasrúddal megverte és szexuálisan zaklatta – a lány szerencséjére egy járókelő látta, amint a huszonéves férfi elsétál kiskorú áldozatával, és hívta a rendőrséget, akik berontottak, mielőtt Alcala meggyilkolhatta volna őt. A szadista, pedofil (leendő) gyilkos három évig bujkált a hatóságok elől, mialatt a New York-i Egyetemen filmrendezést tanult Roman Polanskitól, majd egy New Hampshire-i művészeti gyerektáborban kapott munkát, mely időszak alatt meggyilkolt egy 23 éves stewardesst.

Balszerencséjére néhány táborozó gyerek felismerte oktatójukat az FBI körözési plakátján, így a nyomozók 1971-ben elfogták Alcalát, akit három év börtönre ítéltek testi sértésért – a nemi erőszak vádját bizonyítékok híján ejtették, Shapiro szülei ugyanis nem akarták, hogy lányuk tanúskodjon az ügyben. Szabadulása után alig két hónappal Alcalát ismét letartóztatták, ezúttal egy 13 éves lány ellen elkövetett testi erőszakért, és további két évre a rácsok mögé került.

Ingyenes modellfotózás ígéretével csalta el áldozatait

Második szabadulását követően Alcala a Los Angeles Times napilapnál kapott munkát betűszedőként – korábbi munkahelyein álnevet használt, ezúttal viszont saját nevén jelentkezett az álláshirdetésre, az újság munkatársai mégsem sejtettek semmit –, szabadidejében pedig fotóstúdiót rendezett be. Rengeteg gyanútlan, többségükben tizen- és huszonéves fiatal nőt és férfit győzött meg róla, hogy profi divatfotós, aki szívesen készít róluk ingyen fényképeket, portfóliója bővítésének céljából: önkéntes modelljeit gyakran kifejezetten erotikus pózokban kapta lencsevégre, mielőtt megverte, megerőszakolta és végül megölte őket. Amikor a rendőrség később átvizsgálta Alcala fotóarchívumát, több mint 100 eltűnt vagy holtan előkerült fiatal fényképét találták meg benne.

A fotós sorozatgyilkos végül egy évvel a Dating Game-beli szereplését követően bukott le, amikor egy Robin Samsoe nevű 12 éves lányt csalt el, aki éppen balettórára igyekezett, amikor a tengerparton Alcala leszólította őt, és azt ígérte, segít neki beindítani a modellkarrierjét, ha készíthet róla pár felvételt. A lány nemet mondott a felkérésre, és tovább-biciklizett, azonban sohasem érkezett meg a táncórára; maradványait 12 nappal később egy erdész találta meg a Sierra Madre hegységben.

Alcala áldozatairól készült fotói
Alcala áldozatairól készült fotóiTed Soqui / Getty Images Hungary

Kétszer is megsemmisítették a halálos ítéletet

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy Samsoe néhány barátja vele biciklizett a végzetes találkozás idején, és pontos személyleírást adtak a hatóságoknak a különös férfiról; a fantomkép alapján könnyen beazonosították a többszörösen büntetett előéletű Alcalát, akinél megtalálták a holtan elkerült lány fülbevalóját (a gyilkos szokása volt megtartani áldozatai ékszereit egyfajta bizarr szuvenírként). Alcala 1980-ban bíróság elé állt, ahol gyilkosság vádjában bűnösnek találták, és halálra ítélték, a történet azonban furcsa fordulatot vett.

A kaliforniai legfelsőbb bíróság megsemmisítette az ítéletet, ugyanis úgy találták, az esküdtszék túl sok információval rendelkezett a vádlott bűnözői múltjáról és korábbi erőszakos tetteiről, ezért elfogult volt vele szemben a tárgyaláson. A tárgyalás megismétlésére hat évet kellett várni: a bíró ezúttal is halálra ítélte Alcalát, a legfelsőbb bíróság azonban ismét közbelépett, 15 évvel később érvénytelenítették az ítéletet, már-már Monty Python-szinten bizarr indokkal. A bíró a tárgyaláson nem engedélyezte egy tanú meghallgatását, aki azt vallotta volna, hogy a Samsoe csontjait megtaláló erdészt a rendőrnyomozók hipnotizálták, így az esküdtek nem kaphattak pontos képet az ügyről.

Egyszemélyes show-műsort rendezett a tárgyaláson

Alcala a bíróságon 2010 januárjában
Alcala a bíróságon 2010 januárjábanMark Boster / Getty Images Hungary

A harmadik tárgyalásra a jogi csűrés-csavarások miatt csak 2010-ben került sor, ekkor Alcala már 30 éve ült a rácsok mögött, írt egy könyvet, melyben ártatlanságát próbálta bebizonyítani, és kétszer is beperelte Kalifornia államot a börtönben tapasztalt rossz körülmények miatt: egyik alkalommal a túlságosan zsíros ételre panaszkodott, majd egy szerencsétlen esés okozta sérüléseket rótta fel az államnak (mindkét pert elvesztette). A tárgyaláson Alcala saját magát védte, önjelölt ügyvédként ötórás show-műsort adott elő, ahol párhuzamosan játszotta (mélyebb hangon) a védő és az ártatlanságát bizonyítani próbáló vádlott szerepét.

Hosszú monológjában bizonygatni próbálta, hogy egy farmon volt a kislány megölésének idején, illetve egy pszichiátert is megszólaltatott, aki azt állította, Alcala borderline személyiségzavarban szenved, mely időszakos amnéziát okoz. A vád azonban sokkal komolyabb fegyverzettel rendelkezett, megszólaltatták például Tali Shapirót, az egykori kislányt, akit Alcala 42 évvel korábban megerőszakolt és bántalmazott; a férfi ellen ekkor már ötrendbeli gyilkosság volt a vád, ugyanis DNS-bizonyítékoknak köszönhetően sikerült Samsoe mellett öt további áldozat maradványait is pozitívan beazonosítani.

A bíróság harmadszorra is halálra ítélte Alcalát, három évvel később pedig újabb DNS-vizsgálatokat követően három további gyilkossággal vádolták meg, melyeket ezúttal készségesen elismert, így büntetését még egy külön életfogytiglani ítélettel súlyosbították. Rodney Alcala 2021 júliusában, 77 éves korában hunyt el a rácsok mögött, a halálsoron a kaliforniai Corcoran város börtönében.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek