A munkaadók és a szakszervezetek megállapodása értelmében jövőre 9 százalékkal, bruttó 266 500 forintról 290 800 forintra emelkedik a minimálbér, a garantált bérminimum pedig 7 százalékkal bruttó 326 000 forintról 348 800 ezer forintra nő. Ez hatással lesz a táppénz összegére is – derül ki a Jogkövető írásából.
A jelenleg hatályos szabályozás szerint ugyanis a táppénz egy naptári napra járó összege nem haladhatja meg a minimálbér kétszeresének harmincad részét, amely összeg 2024-ben a 266 800 forintos minimálbér alapján 17 786 forint. Az új minimálbérhez igazodóan 2025-ben ez már magasabb összeg lesz. Ez azokon kívül, akik minimálbért kapnak, azoknak is kifejezetten jó hír, akiket például EKHO-s adózással foglalkoztatnak, hiszen az ő táppénzüket is a minimálbér alapján számítják ki.
2026-ben is emelkedik az ellátás összege
A következő években ez az összeghatár tovább emelkedik, hiszen a hároméves bérmegállapodás értelmében 2026-ban további 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedik majd a minimálbér összege. Az emelés egyébként több családi ellátás összegére is hatással van.
A táppénzzel kapcsolatban rengeteg tévhit él. Sokan nem tudják például, hogy vajon baleset vagy betegség esetén elmehetnek-e táppénzre, ha nem határozatlan idejű munkaszerződéssel rendelkeznek. A táppénzre való jogosultság azonban – ahogy arról a Dívány is írt – nincs a munkaviszony idejéhez kötve, azok is jogosultak a betegségük ideje alatt erre, akiknek meghatározott időtartamra szól a szerződésük. Még a kismamák számára is elérhető veszélyeztetett terhesség esetén a táppénz, akkor is, ha a jogviszonyuk határozott idejű.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés