Ez történik a testeddel, ha többet nem viselsz alsóneműt

GettyImages-524813299

Te végigmennél az utcán bugyi nélkül? Vagy folyton az járna a fejedben, biztosan látszik rajtad, hogy nem viselsz alsóneműt? Járnak köztünk olyanok, akiknek ez nem jelent problémát, és egyáltalán nem hordják ezt a ruhadarabot. De vajon jól teszik?

Ruhatárunk egyik alapdarabja a bugyink. Lehet csinos csipkés csoda, alakformáló vagy kényelmes francia fazonú, esetleg tanga vagy klasszikus, a választék óriási, így mindenki megtalálhatja a maga kedvencét. De vannak – állítólag nem is kevesen –, akik úgy döntenek, hogy kényelmesebb nélküle, és egyszerűen elhagyják. Első hallásra talán megdöbbentő, de tényleg olyan elvetemült ötlet? 

Nemrég még mindenki bugyi nélkül járt

Azt gondolnánk, hogy az alsónemű elhagyása egy új radikális irány, de valójában jelenlegi formájában csak az 1910-es évektől létezik ez a ruhadarab. Korábban sem a nők, sem a férfiak nem hordtak ilyesfajta fehérneműt. Az 1400-as években születtek ugyan feljegyzések női bugyogóról, amit inkább egy térdnadrágnak néznénk mai szemmel, de az középen nyitott volt. A 18. századig inkább csak a spanyol arisztokraták és a velencei kurtizánok viselték, és csak a 19. században terjedt el szélesebb körben. Magyarországon a szegényebb vidékek parasztasszonyai még a múlt század első felében sem hordtak bugyit. Mindenesetre mára olyannyira elterjedtté vált, hogy inkább azon lepődünk meg, ha nincs, mint azon, ha van. 

Az 1900-as évek előtt még mindenki bugyi nélkül járt, mert ebben a formájában még nem létezett
Az 1900-as évek előtt még mindenki bugyi nélkül járt, mert ebben a formájában még nem létezettAlgimantas Barzdzius / EyeEm / Getty Images Hungary

De miért is hordunk bugyit?

Attól eltekintve, hogy csoda szép divatos darabokat lehet kapni, amiben igazán szexinek és kívánatosnak érezhetjük magunkat, praktikus oka is van, hisz megóvja azt a kényes területet az esetleges szennyeződésektől, főleg, ha szoknyában, ruhában vagyunk, és a ruhát is óvja az előforduló váladékoktól. De valóban ez az igazi oka?

„Nincs egyetlen magyarázat arra, hogy az emberek miért viselnek fehérneműt, de a leggyakoribb ok az, hogy ezt társadalmi normának tekintik”

– mondta dr. Elizabeth Eden, a New York-i Nőgyógyászati Társaság elnöke.

Előnye is lehet, ha elhagyjuk

Hogy miért is hagyná el valaki a bugyiját? Lehet, hogy egyszerűen kényelmesebbnek ítéli, mert nem szereti, ha bevág, dörzsöl, szorít, vagy egyszerűen esztétikai okokból dönt így. De egészségügyi szempontból van jelentősége? Attól függ, mit viseltünk eddig. Mivel a szintetikus szövetek nem szívják el kellő mértékben a nedvességet, és egyáltalán nem vagy nem megfelelően szellőznek, növelhetik annak esélyét, hogy gombás fertőzés és potenciálisan gyulladásos reakció alakuljon ki. Ezért ha nem pamut- vagy selyemalsót viseltünk eddig, akkor a bugyink elhagyása kifejezetten előnyös lehet. Dr. Eden tanácsa:

A fehérnemű – legalábbis a nemi szervekkel közvetlenül érintkező rész – legyen pamutból vagy selyemből, természetes anyagokból, amelyek lehetővé teszik a levegő és a nedvesség cseréjét.

Arra is figyelmeztet, hogy szűk fehérneműk vagy tangák viselése súlyosbíthatja a már meglévő fertőzés tüneteit, mivel a hosszú ideig tartó túlzott nedvesség növelheti a gombás fertőzés esélyét.

Ha bugyi nélkül sportolunk, akkor nő a mikrosérülések veszélye
Ha bugyi nélkül sportolunk, akkor nő a mikrosérülések veszélyePatrik Giardino / Getty Images Hungary

Sportoláskor azért hasznos

Ha egyébként nem is hordunk semmit a nadrágunk vagy szoknyánk alatt, sportoláshoz akkor is érdemes felhúzni egy kényelmes pamutbugyit. Az való igaz, hogy egy szűkebb darab vagy tanga kényelmetlen lehet, bevághat itt-ott és irritálhatja a bőrt, viszont ha teljesen elhagyjuk az alsóneműt, akkor a fokozott nedvesség miatt maga a ruha is kidörzsölheti a bőrünket, és a nemi szervek környékén is fennáll az apróbb sérülések, mikrorepedések veszélye. Ezek amellett, hogy fájdalmasak, fertőzések kapujaként is szolgálhatnak, így jobb megelőzni a bajt. 

Az alakformálóktól jobb megszabadulni

Azok számára, akik a szűkebb fazont részesítik előnyben, és leginkább alakformáló fehérneműt viselnek, meglepő előnyei is lehetnek, ha megszabadulnak tőle, vagy csupán lazább, kényelmesebb darabokat választanak. Ha túl szűk a ruházat, a megfelelő keringést is akadályozhatja, és a feszes derékpántok, vastag gumik nyomást gyakorolhatnak az izmokon keresztül az alattuk futó idegekre. Derékfájdalom alakulhat ki, ahogy az izmok nyomják az ülőideget, és hosszú távon akár idegkárosodáshoz, isiászhoz is vezethet.

Egy hosszú kényelmes hálóing alá nem feltétlenül hiányzik a bugyi
Egy hosszú kényelmes hálóing alá nem feltétlenül hiányzik a bugyiKolostock / Getty Images Hungary

Nem csak a derékfájdalom lehet gond

Ennek a fazonnak nagy hátránya még, hogy elég nehéz kibújni belőle, ezért ha valakinek ez nehézséget okoz, hajlamos rá, hogy ritkábban látogassa a mellékhelyiséget. Ha valaki hosszú időn keresztül rendszeresen visszatartja a vizeletét, az a húgyhólyag gyengülését okozhatja, aminek következtében az nem tud teljesen kiürülni, és a pangó vizelet fokozza a bakteriális fertőzések és a hólyaghurut kialakulásának kockázatát. Lehet, hogy sokat dob a megjelenésünkön egy alakformáló csodabugyi, de jobb, ha csak különleges alkalmakkor viseljük, ha nem szeretnénk kockáztatni.

Mi a helyzet az éjszakákkal?

Ha napközben valaki elég bevállalós, akkor valószínűleg alváshoz sem vesz fehérneműt. De aki napközben semmiképp nem válna meg tőle, talán az éjszaka során lazábban kezeli a kérdést, hisz az ágyban nemcsak a bugyi, de a ruha viselése is kérdés lehet. Ha valaki szemérmesebb, egy hosszabb hálóing még akkor is lehetőséget ad rá, hogy kipróbálja, milyen érzés, amikor semmi sincs odalent. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra