Ha munkát keresel

allaskereses-focusGyakran fordulnak hozzám segítségért álláskeresés ügyében. Nincs szükséged fejvadászra, ha követed azt a néhány praktikát, amelyet most megosztok veled.

Jó benyomást tudsz tenni magadról egy jól sikerült fotóval. Ez megkönnyíti a hr-es kollégák dolgát is, mert a nevedhez könnyebben jegyzik meg az arcod.




Megfelelő a tapasztalatod?

Amikor állást keresel, egyrészt ott a tapasztalatod – adott területen. Ez lehet a kiindulási alap általában. Hiába is mosolyogsz a bajuszod alatt, hogy ez triviális. Ha látnád az életrajzokat, amelyeket, mondjuk, beküldenek marketinges állásra… soha nem csinált még a jelölt egyetlen kampányt, de még egy dm-levelet sem írt –  de szeretne –, akkor tudnád, miről beszélek.
Vagyis, ha csak szeretnéd, vágysz egy adott munkakörre, de nincs benne tapasztalatod, jó, ha tudod, hogy a professzionális úton ritkán fogsz tudni révbe érni. Vagyis az adott cég toborzás-kiválasztásáért felelős munkatársai, vagy ha ki van adva a munka fejvadásznak, akkor a fejvadász iroda munkatársai kirostálják az életrajzod, ha nincs releváns tapasztalatod.
Hogyan tudsz akkor mégis lehetőséghez jutni?

Szárnyalj!

Kreatívan, fantáziával. Például az egyik reklámügynökség jelenlegi kreatívigazgatója úgy került be az ügynökséghez, hogy egyszerűen besétált a portán. Mivel úgy volt öltözve, mint a kollégák, mivel otthonosan mozgott, volt elég lélekjelenléte, a recepción azt hitték, ott dolgozik. A team tagjai is azt hitték, hogy ott dolgozik, mert nem ijedt meg a saját árnyékától. Kezdetben kisebb munkákba folyt bele, később ötletelt, belefolyt a kampányokba. Csak hónapok múlva derült ki, hogy mindezt ingyen teszi.
Szerinted kirúgták?

Legyél egyedi!allaskereses

Ha egyenönéletrajzokat küldözgetsz a hirdetésekre, akkor egy leszel a sok közül. Relevanciát fognak keresni az életrajzodban. Megvan-e az adott munkaterületen az adott év tapasztalatod. Megnézik, milyen iskolát végeztél, fontos, hogy beszélsz-e nyelve(ke)t. A papír másodlagos.
A lényeges, hogy beszélsz-e azon a nyelven, amelyből középfokú nyelvvizsgád van…
Másrészt megnézik, milyen pozíciót értél el a területen. Figyelik, hány évet töltöttél el egy munkahelyen. Fontos, hogy évente váltottál-e, mint egy vándormadár, vagy gyökeret tudtál ereszteni az adott cégnél.
Jó benyomást tudsz tenni magadról egy jól sikerült fotóval. Ez megkönnyíti a fejvadászok, hr-es kollégák dolgát is, mert a nevedhez könnyebben jegyzik meg az arcod. Fontos, hogy ne olyan fotót mellékelj az életrajzodhoz, ahol túlságosan laza vagy. Lehetsz csinos nő, de az önéletrajzra nem feltétlenül kell egész alakos fotót biggyeszteni.

Az összhatás számít

A kollégák figyelik azt is, milyen módon szerkesztetted meg az életrajzod. Egységes-e? Következetes-e? Hogyan fejezed ki magad? Milyen szavakat használsz? Hogyan írod le, mi volt a feladatod a cégnél, milyen projektekben vettél részt. Vagyis milyen széles körű feladatokat láttál el. Rendezett-e életrajzod megjelenése? Nézik, milyen a stílusod, fontos, hogy igényes-e a bemutatkozásod.
Az önéletrajz ugyanis az első bemutatkozás.
Tehát, azt javaslom, ha egy hirdetésre jelentkezel, személyre, munkakörre szabott életrajzot készíts. Hidd el, megéri a fáradságot! Nézz utána az adott cégnek, szőj bele a bemutatkozásodba egy-két mondatot a vállalatról. Rakj fel egy jó portrét. Lényegre törően foglald össze, egy-egy munkakörben mi volt a dolgod, felelősségi köröd.
A lényeg, hogy hívd fel magadra a figyelmet!
Gondolj bele, egy-egy hirdetésre előfordul, hogy negyven-ötven emberrel kell versenyezned! S az, hogy a cv-d alapján behívnak egy interjúra, még csak az első lépés. Ám ezen dől el, hogy kiválasztanak-e.

 

Oszd meg másokkal is!
Mustra