Így tudja megtartani a barnaságát

A nyár egyik legjobb vonzata a napbarnított bőr: ezzel nem csak egészségesebb kinézetre lehet szert tenni, hanem a sötétebb szín karcsúsít, tónusosabbnak mutatja az izmokat, ráadásul elfedi az apróbb bőrhibákat is. Bár hűvösebb időkben ott van alternatívaként a szolárium, ez azonban amellett, hogy károsabb, mint a napsugárzás, nem tudja tökéletesen visszaadni a valódi napozással szerezhető árnyalatot. Épp ezért mindenki igyekszik minél hosszabban megőrizni a színét, és bár véglegesen persze nem tartható meg, vannak praktikák, melyekkel tovább büszkélkedhet vele.

Ne akarjon azonnal lebarnulni

Persze az emberek többsége türelmetlen, és már 5 perc napozás után csodálatos, napbarnított bőrre vágyik. Sajnos sokszor épp ezért nem tartják be a napozás aranyszabályait – tehát hogy mindig használjanak napvédő krémet, és ne menjenek 11-15 óra között tűző napfényre -, mert azt gondolják, hogy ezekkel csak hátráltatnák a barnulásukat. Pedig érdemesebb betartani a fokozatosság elvét:  iába szereznek ilyenkor igazán hamar nyári színt, amilyen gyorsan megkapták, olyan gyorsan el is veszítik.

„Minél lassabban tesz szert barna színre, annál tartósabb marad.Tehát ha fokozatosan szerzi meg a színét, akkor nem csak a leégést és napszúrást kerülheti el, hanem tovább is megőrizheti a barnaságát, ugyanis ekkor a melanin termelés is fokozatos lesz” - mondja Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikusa.

Egy kis csalás még nem árt

Amennyiben valakinek világos a bőre, az sajnos a legnagyobb igyekezete ellenére sem biztos, hogy sokáig megőrizheti nyári színét. Ilyenkor igénybe lehet venni önbarnítós testápolókat, melyek egyrészt hidratálják a bőrt - így nehezebben kopik le a szerzett szín -, másrészt napbarnított árnyalatot is kölcsönöznek. Amennyiben nagyon ellene van az ilyen termékeknek, akkor vegyen magas antioxidáns tartalmú készítményeket, pl. paradicsomos napozót, kakaóvajat, vagy bronzolaj amit régebben előszeretettel használtak, azonban ma már csak kevés helyen lehet kapni - de tudjuk, hogyan készíthet magának.

Vigyázzon a radírral és a hámlasztókkal

Bár olykor igazán jó szolgálatot tesznek a bőrradírok, mivel segítségükkel eltávolíthatóak az elhalt hámsejtek, így a bőr puhává válik, ráadásul lényegesen jobban tud a művelet után lélegezni. Azonban ha frissen lebarnult bőrre alkalmazza, akkor sajnos hamarabb elbúcsúzhat a színtől, csakúgy, mint ha gyakran borotválkozik, vagy gyantázza magát – ilyenkor mégiscsak lehet jobb választás a lézeres szőrtelenítés (persze nem nyáron).

Ha azonban a mégis úgy érzi, hogy fontos lenne önnek egy kis hámlasztás, akkor forduljon a jó öreg népi praktikához: vigyen fel a bőrére hideg tejfölt. Ezzel amellett, hogy hűsíti a bőrét, proteint is juttat a rétegekbe, és még egy nagyon enyhe tejsavas hámlasztásban is része lehet!

Legfontosabb a táplálkozás

Amennyiben meg szeretné hosszan őrizni a barnaságát, elengedhetetlen, hogy belülről is rásegítsen. Ezt megteheti mesterséges vitaminokkal, illetve különböző ételekkel is.

„A napozó vitaminok már egy ideje szinte az összes drogériában megtalálhatóak. Ezekbe a komplex készítményekbe arányosan tették bele azokat az antioxidánsokat, melyek elősegítik a reakciómentes gyors barnulást, és az áhított barna szín megtartását”- mondja a kozmetikus. „ De természetesen az étrendből származó pigmentek is befolyásolják a bőr színét. Ezek a karotinoidok, melyek legfontosabb és legismertebb képviselői a béta-karotin, a likopin, valamint a lutein. Ha azonban ezeket természetes úton szeretné magához venni, akkor részesítse előnyben a következő ételeket:

Béta-karotin: sárgarépa, sárgadinnye, sárgabarack, szilva, sütőtők, kurkuma, körömvirág, kukorica, kaliforniai és a magyar paprika.

Likopin: ez egy vörös színű karotin, és sokszor erősebb antioxidáns, mint a béta-karotin. A vörös színű növényekben fordul elő, például paradicsomban, csipkebogyóban, görögdinnyében, vérnarancsban, piros grapefriutban. A likopin azonban nem csak a barnaság miatt fontos, hanem ez az első számú védelmi vonal a napsugárzás ártalmai ellen, így nagy szerepet játszik a bőr egészségének és szépségének megőrzésében. (Ez van nagyobb mennyiségben a paradicsomos napozóban.)

Lutein: természetes forrása a leveles zöldségek, kelkáposzta, saláta ,spenót,brokkoli, burgonya, koriander, petrezselyem, borsó, cukkini.

Általában elmondható: minél élénkebb a színe a zöldségnek, gyümölcsnek, annál több  karotinoidot tartalmaznak. A növényeket is ezek az antioxidánsok védik az UV sugarakkal szemben. Így a belőlük készült natúr kozmetikumok, sajtolt olajok, párlatok már önmagukban is
rendelkeznek valamennyi UV–szűrővel. Ezek a kozmetikumok ráadásul még erős szabadgyök-fogók is, így regeneráló és sejtmegújító tulajdonságokkal bírnak.

„Aki sok zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, annak bőre aranyosan sárgás-barna
színű lesz. De ez nem csak nyáron igaz, ugyanis a szervezet a növényi pigmenteket A-
vitaminná alakítja, és annak nagy mértékű bevitelének következménye az ilyen árnyalat. Éppen ezért figyelhető meg a kisgyermekeknél, hogy szépen, egyenletesen barnulnak, mivel náluk még az ember odafigyel a sok gyümölcsre, zöldségre, meg persze a fokozatosságra a napozás alatt” - mondja a szakértő.

Veszélyes bergamott

Napozás előtt lehetőleg kerülje a bergamottal illatosított ételeket, italokat (legtöbbször a teák, teafüvek illatát fokozzák vele). Ez a bőrt érzékennyé, fototoxikussá teszi, így sajnos nagyobb dózisban pigment rendellenességet okozhat az arra hajlamosabb emberekben.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek