Miért fürdött szamártejben? – Őszi immunerősítés

alma-immunMiért fürdött Kleopátra szamártejben, és miért jó a fehértea meg a gyömbér? Milyen ételek, italok segíthetnek megőrizni és erősíteni nyári vitalitásunkat?
Dietetikusunk őszi immunerősítő tippjei.


Még mindig hordod a nyári szoknyát, de azért a reggeli hidegebb fuvallatok miatt már magadra kapsz egy kardigánt vagy bolerót. Rendezgeted a nyaralás fotóit és a szép emlékeket, de talán már egyre többször gondolsz a téli pihenésre. Kétségtelen, itt az ősz. Minden szépségével és sokszínűségével. No és persze közeleg a náthás, influenzás időszak is.
 

Élvezd az ősz színeit!

• szőlő, alma, körte, sárgadinnye, padlizsán, brokkoli, paradicsom

Már tisztában vagy az antioxidánsok szerepével és fontosságával (ha nem, kattints ide), néhányat talán az arckrémeddel is magadra kensz. Így is nagyon hatékonyak, de belülről is fantasztikusan táplálják bőröd szépségét, egészségét. Amíg bőséges a választék a friss és szezonális gyümölcsökből, zöldségekből, iktass be minél többet és többféle színben a napi étrendedbe – nyersen vagy leves, főzelék, saláta és kifacsart, kicentrifugált lé formájában. Ízelítőül: szőlő (kék, vörös, fehér), alma (piros, sárga, zöld), körte (sárga, zöld), sárgadinnye (narancssárga), padlizsán (lila), brokkoli (zöld), paradicsom (piros) és így tovább.
 

Hódolj a tea szertartásának!

• zöld-, fehér- és oolong teák, rooibos, citromfű, méz

Nemcsak a gyümölcsök, zöldségek bővelkedhetnek „fiatalító” és immunrendszert erősítő antioxidánsokban, akár a teában is megtalálhatod őket. A már jól ismert fekete tea mellett érdemes kipróbálnod más fajtákat is, mint például a zöld- és fehérteát vagy a szintén kínai eredetű oolong fajtát is. Koffeintartalmuk nem terheli meg annyira a szervezetedet, mint egy erős feketekávé vagy a különböző energiaitalok. Ha mégis érzékenyebb lennél a koffeinre, de az estét egy meghitt teázóban töltenéd, válaszd a koffeinmentes rooibos teát - ami nem is igazán tea, hanem egy dél-afrikai cserje zsenge hajtásaiból készül... vagy a szárított gyümölcsökből, egyéb növényekből (például csipkebogyóból, citromfűből) készült nedűt. 

Cukor helyett inkább kevés mézet vagy semmit ne tegyél a bögrédbe, utóbbit is csak akkor, ha már nem túl forró a víz, hogy még némi vitaminhoz, ásványi anyaghoz is hozzájuss belőle. Vigyázat, a mézből sem ehetsz korlátlan mennyiséget, energiatartalma gyakorlatilag a cukoréval egyenlő, de mégis értékesebb édesítő.
 

Bátran fűszerezz!

• gyömbér, kurkuma, chili, zsálya, rozmaring, kakukkfű... na és a hagyma

Nem kell rögtön a patikába rohannod, ha némi immunerősítésre van szükséged: mindig akad a konyhában, ami segítségedre lehet a hidegebb idő közeledtével! Szereted az indiai, mexikói konyhát? Nyitott vagy arra, hogy felfedezést tegyél ősi kultúrákban egy gasztronómiai kaland során? Akkor ideje felfrissítened a fűszeres polcodat! Az egzotikusabb gyömbér, kurkuma, chili és a magyar konyhában is használatos rozmaring, zsálya, kakukkfű nemcsak ízükért különleges fűszerek, hanem értékes hatóanyagaik révén az immunrendszeredet is felfegyverzik a kéretlen betolakodók ellen. Randi előtt nem a legjobb választás, de a vörös- vagy fokhagyma szintén elűzi a vírusokat, baktériumokat, ezekkel is bátran fűszerezhetsz, ha éppen nem kell aggódnod az erős illatuk miatt (például hétvégén).

Segítő baktériumok a hűtőből

• natúr joghurt és kefír

Biztosan hallottál már a legendáról, miszerint Kleopátra szamártejben fürdött és ezzel őrizte meg bőre szépségét és fiatalságát. Köztudott, hogy a tejben számos hasznos tápanyag található, ami segít megőrizni az egészségedet. Sőt, ezek között olyanokat is, amelyek az intim higiéniádhoz is elengedhetetlenek, ezek a tejsavbaktériumok. A reklámokból talán barátságos bélbaktériumokként ismered őket, a drogériákból pedig a kifejezetten hölgyek számára gyártott egészségügyi termékek összetevőjeként. 

A tejből készült joghurtban, kefirben (vagyis a savanyított tejkészítményekben) ezeken kívül is számos olyan baktériumfaj található, amelyeket probiotikumoknak is hívnak. Ezek nem ártalmasak, sőt, rendszeres fogyasztás esetén kifejezetten védik a bélflórád egészségét, így az immunrendszered épségéhez is hozzájárulnak. A probiotikumokat tápláló és növekedésüket serkentő anyagokat összefoglalóan prebiotikumoknak nevezzük. Érdekesség, hogy ezek a vegyületek a borsóban, babban, fokhagymában, hagymában, articsókában is megtalálhatók. A szinbiotikum arra vonatkozik, amikor a pro- és a prebiotikumok együtt találhatók meg egy termékben. Kanalazz bátran naponta natúr joghurt és/vagy kefirt, máris tettél valamit az egészségedért!

Most pedig indulj egy kellemes sétára (holnap is), és gyönyörködj az ősz pompájában.

 

A sorozat korábbi részei:

Egész nap pörögsz, aztán amikor majd kilyukad a gyomrod az éhségtől, befalsz egy csokit, este pedig nekiesel a hütőnek – ugye nem csodálkozol, amikor ráállsz a mérlegre. | Viszlát, álomalak!

Tényleg használ-e a gyümölcskúra? Hogyan és milyen reményekkel alkalmazhatod? Vajon visszajön-e a végén, ami közben lement? Dietetikusunk a gyümölcsös diétákról, no és arról, miért egészséges egy kis fekete csoki. | Fogyni gyümölccsel?


Oszd meg másokkal is!
Érdekességek